Oficjalne obchody 11 listopada odbędą się w Warszawie

Oficjalne obchody 11 listopada odbędą się w Warszawie

O 9.00 rozpoczną się w stolicy oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uczczeniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wcześniej w podziemiach kościoła prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Rano Andrzej Duda złoży też kwiaty przy warszawskich pomnikach wszystkich ojców niepodległości Polski.

O godzinie 10:45 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. „Wysokie odznaczenia państwowe otrzymają ci, którzy w sposób szczególny zasłużyli się wolnej Polsce” – mówi Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski. W trakcie ceremonii przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, która rozpocznie się w samo południe. „Przemówienie będzie dotyczyć polskiej wolności, polskiej niepodległości i wielkiego święta, które czeka nas w przyszłym roku, czyli 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą” – zapowiada prezydenckie wystąpienie na Placu Piłsudskiego minister Wojciech Kolarski.

Dokładnie za rok – 11 listopada – prezydent chce przeprowadzić referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji. Na razie jednak Andrzej Duda nie skierował jeszcze stosownego wniosku do Senatu. To właśnie izba wyższa parlamentu zdecyduje czy plebiscyt odbędzie się w proponowanym przez prezydenta terminie.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała niepodległość.

IAR

COMMENTS

WORDPRESS: 0