12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Obniżony wiek emerytalny od 1.10.2017. Jakie zmiany w emeryturach?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obniżony wiek emerytalny 2017. Decyzja o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę będzie należała do nas. A to dlatego, że od października 2017 roku w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na emeryturę będzie można iść – ale wcale nie będzie trzeba.

 

To nasz nowy program, w którym będziemy przybliżać ważne dla Was zagadnienia. Zapraszamy specjalistów, którzy w przystępny sposób opowiadają o tym, co wiąże się z nowymi przepisami, zmianami w aktach prawnych czy nowymi rozwiązaniami ustawowymi. W tym odcinku rzecznik ZUS, Krzysztof Cieszyński, tłumaczy zmiany związane z obniżeniem wieku emerytalnego.

 

Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć wniosek oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Kiedy możemy złożyć taki wniosek? Z przepisów wynika, że miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wpłynęły do ZUS 1 września. Jeszcze parę lat temu każda kobieta, która spełniała określone warunki, mogła otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat. Mężczyzna – po ukończeniu 65 lat. Obecnie jednak nie jest tak łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi wiek emerytalny. Dlaczego? Otóż 1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna. Wprowadziła wiele zmian. Główną nowością było jednak właśnie podniesienie wieku emerytalnego – docelowo do poziomu 67 lat – zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Miało to się odbywać stopniowo, było zaplanowane na lata. Od 1 października 2017 roku te wszystkie ustalenia trafią jednak do kosza – bo wrócimy do tych samych zasad, które obowiązywały przed reformą z 2013 roku.

 

Nowy, obniżony wiek emerytalny będzie wynosił dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat. Czyli wrócimy do tego, co było. ZUS jest w pełni przygotowany do terminowej obsługi wniosków. Nawet gdyby wszyscy potencjalni emeryci chcieli przejść na emeryturę i złożyli wniosek, to nie spowoduje to żadnych zatorów. W 2015 r. weszła w życie ustawa pozwalająca m. in. na uwzględnienie w kapitale początkowym całego okresu studiów, a także zaliczenie urlopu wychowawczego jako okresu składkowego. Wpłynęło wówczas do ZUS ponad pół miliona wniosków o przeliczenie świadczeń. Zostały one rozpatrzone terminowo. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw dotyczących terminowego przyznawania świadczeń. Od lipca 2017 roku w placówkach ZUS pracują specjalni doradcy emerytalni. Wyjaśniają potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury. W specjalnym kalkulatorze wyliczają wysokość przewidywanego świadczenia – w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej.

 

Tak, decyzja o przejściu na emeryturę będzie należała do nas. W wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) będzie można iść na emeryturę – ale wcale nie będzie trzeba. W praktyce każdy z nas samodzielnie zadecyduje o momencie zakończenia swojej aktywności zawodowej – biorąc pod uwagę stan zdrowia, sytuację rodzinną, pozycję na rynku pracy, oczekiwania dotyczące wysokości przyszłego świadczenia. Ustawa określa bowiem tylko minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

 

Istotą przywrócenia dawnego wieku emerytalnego jest także zapewnienie możliwości pracy do osiągnięcia wymaganych lat. Z tego też powodu przepisy, które go określają, zapewniają jednakowy, czteroletni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Czyli osoby, które skończą 60/65 lat, począwszy od października 2017 roku, nadal będą mogły korzystać z okresu ochronnego. Zasady Przegląd systemu emerytalnego Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego musi następować nie rzadziej niż co 3 lata. Pierwszy przeprowadzono w 2013 roku. W 2016 roku odbył się z udziałem społeczeństwa. Wiodącą rolę w jego prowadzeniu miał ZUS. W skład zespołu, który odpowiadał za przeprowadzenie przeglądu, weszli też przedstawiciele ministerstw, instytucji centralnych i rynku ubezpieczeniowego, organizacji pracodawców, związków zawodowych. Celem była ocena rozwiązań w systemie i reform m.in. z 2013 roku. Wyniki prac zespołu (zielona księga) zostały przedstawione ministrowi resortu pracy. Na tej podstawie rząd opracował „Białą Księgę” z zaleceniami i planem wprowadzania niezbędnych zmian w systemie. Gdy masz pytania, gdy masz problem dotyczący emerytury Masz pytania związane z twoją indywidualną sytuacją emerytalną? Pomocy zawsze szukaj w oddziałach ZUS. Jest bezpłatna i fachowa. Działa też Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod nr 22 560 16 00 (koszt połączenia wg twojej umowy z operatorem). Po połączeniu usłyszysz komunikat powitalny. Możesz wybrać jedną z opcji (wybierając odpowiednią cyfrę na klawiaturze telefonu): 1 – odsłuchasz komunikaty informacyjne z wybranego zakresu funkcjonowania ZUS (całą dobę, 7 dni w tygodniu), 2 – możesz się uwierzytelnić, 3 – uzyskasz dane adresowe placówek ZUS, 0 – połączysz się z konsultantem, po wybraniu zakresu rozmowy. Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7-18.

 

Redakcja, kb (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520