Obchody Święta Niepodległości w Konsulacie RP w Chicago

Obchody Święta Niepodległości w Konsulacie RP w Chicago

CHICAGO: (in.wł) Konsulat Generalny RP w Chicago zorganizował w czwartek, 9 listopada uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wsród około 150 zaproszonych gości byli przedstawiciele amerykańskich i polskich władz, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Wietrznym Mieście, dowódcy z Gwardii Narodowej stanu Illinois, przedstawiciele organizacji polonijnych, przywódcy kościelni oraz przedstawiciele polonijnych mediów.

Piotr Janicki, Konsul Generalny RP zaprosił uczestników do obejrzenia kilkuminutowej promocji video na temat Polonii w Wietrznym Mieście. Jest ona zatytułowana „The Pillar of Chicago”/”Fundament Chicago”. Materiał ten jest zamieszczony na stronie Konsulatu RP w Chicago.

 

Konsul Generalny RP, wygłosil przemówienie na temat ważności odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli w 1918 roku. Był to zryw wielu Polaków mieszkających na obszarze trzech zaborów. Ogromną rolę odegrała Polonia amerykańska, słynny pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski, który przekonał amerykańskie elity, w tym prezydenta Wodroowa Wilsona do poparcia idei niepodległości Polski po zakończeniu I wojny światowej.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada, 1918 roku. Wiele dokumentów związanych z tym okresem znajduje się w Muzuem Polskim w Ameryce, a wśród nich Sala Paderewskiego, dokumenty n/t Błekitnej Armii, która walczyła w Europie o niepodległość Polski.

W czasie uroczystej akademii w Konsulacie RP odznaczenie Krzyżami Wolności i Solidarności otrzymało dwóch represjonowanych działaczy związkowych , Krzysztof Paszek i Marii Warchał, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w okresie stanu wojennego. Ich przyjazd był wtedy drogą w jednym kierunku, niewiadomą było czy i kiedy będą mogli powrócić do Polski.

Konsul RP witając wszystkich gości, dziękował kilku osobom za popieranie działalności Fundacji You Can be My Angel, która zbiera fundusze na rzecz chorych dzieci. Obecnie na zbierane sa fundusze na operację kilkuletniej Amelki, chorej na raka.

 

Hymny narodowe Polski i USA zaśpiewała Sylvia Kozielec, była Królowa Związku Podhalan z 2016 r., studentka na Uniwersytecie stanowym Illinois.

Przepiekny koncert muzyczny przygotowała zaproszona z Nowego Jorku skrzypaczka Kinga Augustyn, której na fortepianie akompaniowała Kalina Mrmevska, pochodząca z Macedonii.

Po części oficjalnej goście uczestniczyli w przyjęciu przygotowanym przez polonijne delikatesy Montrose Food Mart and Deli.

 

Konsul Janicki zapowiedział, że w ramach 100. rocznicy obchodów odzyskania Niepodległości przez Polskę w 2018 roku – Konsulat nawiąże współpracę z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną.

Wśród uczestników uroczystej akademii było kilku oficerów Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy często współpracują z polskimi siłami zbrojnymi. Major Simon Wlodarski zaprasza zwykle kilku jego kolegów na obchody Święta Niepodległości.

Polski Dzień Niepodległości nakłada się na amerykańskie obchody Dnia Weterana. Była to podwójna okazja do świętowania dla wielu osób.

W kuluarach długo toczyły się potem rozmowy pomiędzy gośćmi. Niektórzy tak jak Dr. Mark Pienkos przyjechali z innych stanów, w tym przypadku z Wisconsin. Pienkos jest przedstawicielem zasłużonej dla Polonii rodziny, Jego starszy brat był znanym wykładowcą na Uniwersytecie w Wisconsin, specjalizującym się w historii Polski, Europy Środkowej. Mark jest na codzień dyrektorem szkoły publicznej, a poza tym działa aktywnie w Kongresie Polonii Amerykańskiej w Wisconsin.

Pani Ruminski zachęcała wiele osób do popierania wyborów Królowej Parady w 2018 roku. Będzie to 20. Edycja Parady. Wspierała ją Alicja Kwiatkowska , Druga Dama Dworu z wyborów Królowej Parady 3 Maja 2017 roku. Alicja jest studentką na drugim roku na Uniwersytecie DePaul. Chcę studiować prawo i zajmować się w przyszłości dyplomacją.

Wielu Polonusów oczekuje na to, że na 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przybędzie do Chicago Prezydent Andrzej Duda.

Wielu Polonusów wciąż ma w pamięci wizyty w Chicago śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki w latach 2006 i 2007. Przygotowania do jego trzeciej wizyty w 2010 roku zostały przerwane wskutek tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku. Miałem przyjemność pracować w obsłudze dziennikarskiej prezydenckich wizyt w 2006 i 2007 roku. Wizyty te zapisały się bardzo pozytywnie w świadomości Polonii.

Zyczymy wszystkim radosnego świętowania Dnia Niepodległosci RP i Dnia Weterana w Chicago.

Photo: Barbara Martin, Stanisława Rawicki, Kinga Augustyn i Ted Martin

 

@ Tekst i  zdjęcia Andrzej Mikołajczyk

COMMENTS

WORDPRESS: 0