Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie PODSUMOWANIE

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie PODSUMOWANIE

Msza święta w intencji Ojczyzny, składanie kwiatów, wręczenie najwyższych odznaczeń państwowych, przemówienia i defilada wojskowa. W Warszawie zakończyły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości, ustanowionego dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 

W rozpoczętych w południe centralnych obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego wzięły udział najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz ministrowie. Obecny był także szef Rady Europejskiej, były polski premier Donald Tusk.
W swoim przemówieniu prezydent dziękował parlamentarzystom za przyjęcie zaproponowanej przez niego ustawy o przypadającej za rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że rok temu w tym samym miejscu, zapowiadając obchody stulecia niepodległości, mówił, że jako prezydent Rzeczpospolitej chciał, aby uchwalono specjalną ustawę, dotyczącą obchodów setnej rocznicy. „Dziś, na progu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chcę z całego serca podziękować panom marszałkom, chcę podziękować posłom i senatorom, Sejmowi, Senatowi za przyjęcie tej ustawy” – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił, że trzeba pamiętać jaka była cena niepodległości i wolności. Dodał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a w procesie politycznym najważniejsze jest umacnianie niepodległości. „W codziennym życiu, pracy i służbie krajowi najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny” – podkreślił prezydent. „To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami” – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że każdy spór, nawet najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi oraz ku szukaniu płaszczyzny porozumienia.
Podczas uroczystości wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, marszałkowie oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

W uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej o 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, wzięło udział kilka tysięcy wiernych z całej Polski oraz przedstawiciele władz państwowych. Był wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu.
Przewodniczący mszy kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to przede wszystkim okazja do podziękowań Bogu za wolność. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii wezwał Polaków do budowania narodowej wspólnoty. Podkreślił, że jest to dziś najważniejsze zadanie. Nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który w styczniu 1920 roku mówił, że „jednym z przekleństw naszego życia, naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków”. Duchowny zwracał też uwagę, że marszałek Piłsudski apelował przy tym o podjęcie wielkiego wysiłku, by zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie i żeby kraj stał się potęgą także kulturalną i gospodarczą. Biskup Guzdek podkreślił, że trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to co łączy i buduje wspólnotę. „Potrzebne są solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiadane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie” – powiedział hierarcha. Biskup przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości jesienią 1918 roku było spełnieniem marzeń wielu pokoleń Polaków. Po kazaniu metropolita warszawski odmówił Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.
Przed Mszą prezydent i premier złożyli wieńce przed grobem Ryszarda Kaczorowskiego, znajdującym się w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył wysokie odznaczenia państwowe. Order Odrodzenia Polski otrzymało kilkadziesiąt osób. Trzy osoby przyjęły z rąk prezydenta Order Orła Białego. To ksiądz prałat Bernard Czernecki – były kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności, aktor Franciszek Pieczka oraz artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Prezydent uhonorował działaczy opozycji antykomunistycznej, oficerów, naukowców, artystów, sportowców oraz duchownych. Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani wojskowi za działania na rzecz obronności kraju. Wręczając odznaczenia, Andrzej Duda podkreślał, że wszyscy uhonorowani na różne sposoby działali na rzecz niepodległej Rzeczypospolitej, budując ją „silną, wolną, niepodległą i piękną”.
W imieniu odznaczonych podziękował ksiądz prałat Bernard Czernecki, który zapewniał, że choć wyróżnieni mają różne wychowanie i różne zawody, to łączy ich ta sama, „bardzo gorąca miłość do matki ojczyzny” Duchowny dodał, że te odznaczenia są dla wszystkich zobowiązaniem do wiernej służby Polsce.

Przedstawiciele władz państwowych i ugrupowań parlamentarnych składali wieńce przed pomnikami postaci zasłużonych dla starań o odzyskanie przez Polskę niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.
Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze złożyła wieniec premier Beata Szydło. W tym miejscu odbyła się także uroczystość z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odegrano sygnał Wojska Polskiego i melodię żołnierską „Śpij kolego”.
Biało-czerwony wieniec wcześniej złożył tam także prezydent Andrzej Duda. Prezydent złożył kwiaty również pod pomnikiem Romana Dmowskiego, a wspólnie z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego przed pomnikiem Wincentego Witosa. Wraz z delegacją PSL prezydent odśpiewał tam „Rotę”.
11 listopada 1918 roku – to jedna z kilku najistotniejszych dat w naszej historii – podkreślił po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że 11 listopada 1918 roku wróciliśmy na mapę Europy i ten powrót okazał się trwały. W jego opinii, to wszystko, co działo się w ciągu tych 99 lat, buduje przykład umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki i determinacji. Jarosław Kaczyński dodał, że dziś jest „czas dobrej zmiany, czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości”. „Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem dumnym, niepodległym, silnym” – zadeklarował prezes PiS. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości Jarosław Kaczyński zapowiedział podjęcie działań, mających na celu podniesienie świadomości społecznej, duchowości narodu i znaczenia niepodległości.
Po briefingu prasowym prezesa Jarosława Kaczyńskiego delegacja parlamentarzystów PiS złożyła kwiaty kolejno pod pomnikami: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, generała Stefana Grota Roweckiego, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa złożyła również delegacja Platformy Obywatelskiej.

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała niepodległość.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześniejsze & TT/jl/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0