11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce odbędą się uroczystości w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Byli opozycjoniści oddadzą hołd więzionym, internowanym i pomordowanym w latach 1981-1983.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku.

Uroczystości rozpoczną się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka – zapowiada prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, które organizuje obchody Wojciech Borowik. Jak dodaje, w tym miejscu ogodzinie 11:30 byli opozycjoniści złożą wieńce w hołdzie dla ofiar, a w południe (godzina 12:13) rozpocznie się III Białołęcki Bieg Wolności. Jego zdaniem ważnym punktem obchodów będzie lekcja historii dla młodzieży z księdzem Janem Sikorskim, kapelanem internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce. Uroczystości w Areszcie Śledczym zakończy (godzina 13:50) koncert zespołu “Piramidy”.

Wojciech Borowik mówi, że wieczorem obchody przeniosą się do Siedziby Stowarzyszenia Wolnego Słowa, gdzie byli opozycjoniści będą wspominać okres spędzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka. Przypomina, że po wprowadzeniu stanu wojennego internowano tam czołowych działaczy Solidarności i podziemia antykomunistycznego – do 1982 roku prawie 800 osób.

Uroczystości to wyraz pamięci o ofiarach stanu wojennego – podkreśla Wojciech Borowik. „Ta pamięć im się należy, ponieważ walka opozycjonistów doprowadziła do tego, że w 1989 roku ?po raz drugi odzyskaliśmy niepodległość” – mówi.

13 grudnia decyzją Rady Państwa powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w internowano około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych.

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

IAR/Agata Woźniak/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520