Nowoczesna: Zmiany w rządzie poprzedziła ostra walka o stanowiska w partii rządzącej

Nowoczesna: Zmiany w rządzie poprzedziła ostra walka o stanowiska w partii rządzącej

Według Nowoczesnej zmiany w rządzie poprzedziła ostra walka o stanowiska w partii rządzącej. Świadczy o tym zdaniem szefowej klubu, Kamili Gasiuk-Pihowicz to, że temat rekonstrukcji jak powiedziała „ciągnął się jak brazylijski serial”.

Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że Nowoczesną bardziej od zmian personalnych interesuje zmiana polityki rządu. Tłumaczyła, że z rzeczywistą zmianą mielibyśmy do czynienia, gdyby rząd Mateusza Morawieckiego przyjął ślubowanie od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wycofałby się z ustaw, które – jak mówiła posłanka – upolityczniają wymiar sprawiedliwości. W ocenie szefowej klubu Nowoczesnej wymiana ministrów jest wyłącznie zabiegiem wizerunkowym.
Według Kamili Gasiuk-Pihowicz gabinet Mateusza Morawieckiego został „umeblowany” przez Jarosława Kaczyńskiego i byłoby lepiej gdyby to prezes PiS został premierem i w sposób transparentny podejmował decyzje. Pozytywnie oceniła odejście z rządu Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego i Jana Szyszko. Natomiast ponieważ o nowych ministrach niewiele wiadomo, to – zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz – „trzeba patrzeć na ich przyszłe działania”.
Przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer odniosła się między innymi do zmian w ministerstwach spraw zagranicznych i zdrowia. Oceniła, że Jacek Czaputowicz, który został szefem MSZ, jest dobrym teoretykiem. Jednak zdaniem przewodniczącej trudno powiedzieć, „czy człowiek bez odpowiedniego doświadczenia sprawdzi się w tak trudnej sytuacji, jaką ma obecnie Polska na arenie międzynarodowej”.
Posłanka zwróciła uwagę, że Łukasz Szumowski, który został ministrem zdrowia ma trudną sytuację, którą zastał po swoim poprzedniku. Zaznaczyła, że jest to kolejny lekarz, „o którym nie wiadomo, czy ma odpowiednie zdolności i umiejętności managerskie”.
Katarzyna Lubnauer dodała, że jako odpowiedzialna opozycja Nowoczesna patrzy na nowy rząd z pewną nadzieją, że będzie lepiej rządził, bo chciałaby zastać kraj w jak najlepszej sytuacji.

IAR/I.Szczęsna/gaj/jl/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0