12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nowatorska operacja szansą dla tysięcy chorych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chorzy na raka odbytnicy nie będą już skazani na życie ze stomią. Chirurdzy z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu uczą się nowoczesnej metody, która gwarantuje znacznie większy komfort życia niż tradycyjna operacja.

W czwartek we Wrocławiu włoscy chirurdzy onkologiczni – dr Andrea Muratore z Turynu i jego asystent dr Andrea Valen-tino Failla – wraz z zespołem wrocławskich lekarzy przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg przez tzw. dojście przez zwieraczowe (transanal Total Mesorectal Excision w skrócie: „taTME”). Zoperowali 60-letniego mężczyznę.

– Metoda, której się uczymy i którą wprowadzamy w Dolnośląskim Centrum Onkologii, jest stosowana w przypadku raków odbytnicy położonych nisko. Przy użyciu starych metod trzeba było usuwać pacjentom zwieracze i robić permanentną kolostomię – tłumaczy prof. Marek Bębenek, kierownik oddziału chirurgii onkologicznej. – Natomiast ta nowa metoda pozwala zachować odpowiednie marginesy zdrowych tkanek. Dzięki czemu zwieracze zostają zachowane. Pacjent nie jest okaleczany i ma lepszy komfort życia.
Metoda „taTME”daje bardzo dobre efekty terapeutyczne, przy kosztach porównywalnych do tradycyjnych operacji raka jelita grubego. Prof. Bębenek przyznaje jednak, że jest trudniejsza i wymaga doświadczenia. – Chorego jednocześnie operują dwa zespoły chirurgów – jeden od strony brzucha wycina guzy jelita grubego laparoskopowo, drugi od dołu preparuje odbytnicę wraz z tkanką tłuszczową – tłumaczy chirurg.

Dodaje, że dokładne usunięcie tkanki tłuszczowej z każdej strony jest bardzo ważne dlatego, że jeśli pozostałyby w niej komórki nowotworowe, nastąpi nawrót raka. Nowoczesne operacje metodą przez zwieraczową wykonywane są na świecie od 2009 roku. Przeprowadzono ich dotąd kilkaset. Standardowo trwają ok. 2 godzin.
Zastosowanie mają w nich techniki 3D, dzięki którym operujący lekarze bardzo dokładnie widzą tkanki. Światowymi ekspertami w tej dziedzinie są prof. Antonio Lacy z Barcelony, który przeprowadził 230 takich zabiegów, i dr Andrea Muratore, który wykonał ich ponad 100.

Wrocławscy lekarze uczą się od obu tych chirurgicznych sław. Nadzieja na zupełne wyleczenie i normalne życie bez stomii, to bardzo dobra wiadomość dla tysięcy Dolnoślązaków. Skala zachorowań na raka jelita grubego jest bowiem ogromna. To drugi pod względem częstości występowania nowotwór u kobiet i mężczyzn. Tylko na Dolnym Śląsku rak jelita grubego co roku wykrywany jest u ok. 1500-1600 osób. Około jedna trzecia tych chorych cierpi na raka odbytnicy. Przy prawidłowej terapii szanse na wyleczenie wynoszą 75 procent.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520