9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Nowa propozycja UE: Ograniczniki prędkości i czarne skrzynki w autach obowiązkowe od 2021 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bezpieczeństwo na drogach w UE znacznie się poprawiło w ostatnich dziesięcioleciach, jednak mimo to liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest wciąż zbyt wysoka.

 

Komisja Europejska chce ograniczyć liczbę ofiar wypadków i przedstawia coraz to nowe pomysły, jak to osiągnąć. UE ma w planie do 2050 roku zmniejszyć liczbę wypadków drogowych do zera.


 

– Bezpieczeństwo na drogach w UE znacznie się poprawiło w ostatnich dziesięcioleciach, jednak mimo to liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest wciąż zbyt wysoka. Komisja Europejska chce ograniczyć liczbę ofiar wypadków i przedstawia coraz to nowe pomysły, jak to osiągnąć. UE ma w planie do 2050 roku zmniejszyć liczbę wypadków drogowych do zera. Aby zobrazować, ile osób zginęło na drogach UE sięgnięto po porównanie. W 2017 roku zginęło 25 tysięcy osób. To tak, jakby co tydzień rozbijały się dwa wielkie, wypełnione ludźmi samoloty pasażerskie i nikt z obecnych na pokładzie nie przeżyłby tej katastrofy… Dlatego do 2021 roku w samochodach pojawić się ma obowiązkowo dwanaście nowych systemów bezpieczeństwa. Wiele z tych funkcji jest już oferowanych w niektórych samochodach jako opcja. Teraz mają stać się standardem. [b]Zobacz 12 systemów, które mają stać się obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

 


– [b]Zaawansowany automatyczny system awaryjnego hamowania [/b] System ten działa niezależnie od kierowcy, wykorzystując układ hamulcowy wyłącznie w krytycznych sytuacjach, np. przy zwiększonym ryzyku najechania na innego użytkownika drogi lub na inną przeszkodę. Specjalne radary bądź lidary śledzą na bieżąco, co dzieje się przed autem, porównując uzyskane dane z aktualną prędkością i trajektorią samochodu. W momencie pojawienia się zagrożenia system stara się ostrzec kierującego oraz innych użytkowników drogi, m.in. za pomocą sygnału dźwiękowego lub świateł awaryjnych. Jeśli kierowca nie zareaguje, wtedy układ AEB decyduje o maksymalnym użyciu hamulców, aby zapobiec nieuchronnej kolizji.


– [b]Blokada alkoholowa[/b] Blokada alkoholowa to dość radykalne rozwiązanie. Uniemożliwia ona uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dcm sześc. Blokada jest połączona z zapłonem, wymaga więc od kierowcy poddania się kontroli trzeźwości przed każdym uruchomieniem pojazdu.

 


 

– [b]Detekcja senności i uwagi[/b] Zmęczenie i nieuwaga – to dwie najpowszechniejsze przyczyny wypadków drogowych. System ma ostrzegać kierowcę za pomocą wiadomości tekstowych i sygnałów głosowych oraz poprzez wprawienie w wibrację siedziska fotela, kiedy tylko wykryte zostaną objawy zmęczenia lub ryzyko spadku uwagi. System wykorzystuje dwie miniaturowe kamery na podczerwień, które obserwują oczy kierowcy – ruchy powiek i gałek ocznych.

 


– [b]System rejestrujący spadek koncentracji kierowcy[/b] System monitorowania koncentracji kierowcy bada zachowanie człowieka za kółkiem i ostrzega, gdy wskazuje ono na jego zmęczenie. System potrafi wykryć zmęczenie kierowcy nawet po kilku minutach jego jazdy. Gdy zamieszczone w aucie układy wykryją nienaturalne zachowanie, np. nerwowe ruchy kierownicy, najeżdżanie na linie rozdzielające pasy, nieregularne hamowanie i przyspieszanie 5-stopniowy wskaźnik koncentracji spada. Gdy osiągnie poziom 2/5 rozlega się pierwsze ostrzeżenie zalecające odpoczynek i np. wypicie kawy. Gdy mimo to kierowca będzie kontynuował tego typu jazdę, poziom koncentracji spada do 1/5 i wówczas rozlega się głośne ostrzeżenie dźwiękowe oraz wizualne.

 


– [b]Rejestrator danych wypadku[/b] Czyli tzw. „czarna skrzynka”.

 


– [b]Moduł ESS, czyli dynamiczne światło stop[/b] System ESS polega na pulsowaniu światłami stop w przypadku gwałtownego hamowania. Ma na celu przyspieszenie reakcji kierowcy pojazdu nadjeżdżającego z tyłu, w przypadku naszego gwałtownego hamowania.

 


– [b]Test zderzeniowy przedniej części pasażera o pełnej szerokości – ulepszone pasy bezpieczeństwa[/b]

 


– [b]Inteligentny ogranicznik prędkości[/b] Technologia ta nie tylko utrzymuje ustawioną prędkość, ale i wykrywa znaki ograniczenia prędkości, odczytuje aktualne ograniczenia i automatycznie dostosowuje do nich prędkość pojazdu.

 


– [b]Asystent pasa ruchu[/b] Asystent pasa ruchu monitoruje odległość auta względem linii na jezdni. W razie najechania na linie oddzielające pasy ruchu – bez uprzedniego zasygnalizowania manewru – osoba prowadząca auto zostanie ostrzeżona o tym fakcie.

 

 

 

 

 


– [b]Kamera cofania[/b] Kamera cofania to dodatek do samochodu, który niezwykle ułatwia parkowanie. Montowana jest np. nad tylną tablicą rejestracyjną.

 


– [b]Zabezpieczenie słupka bocznego[/b] Bok pojazdu to najbardziej wrażliwy punkt. Uderzenie w bok pojazdu to najgroźniejszy wypadek, bo przed urazem chroni nas jedynie szerokość bocznych drzwi. W takich wypadkach najczęściej głowa uderza o boczną szybę lub słupek. I właśnie owo zabezpieczenie słupka ma sprawić, że takie wypadki będą mniej tragiczne w skutkach.

 


– [b]Zastosowanie szkła bezpiecznego i system zabezpieczający w razie uderzenia głową przez pieszego czy rowerzystę[/b] Szkło bezpieczne zostało stworzone, aby zapewnić maksymalną ochronę przed zamierzonym atakiem. Zostało tak zaprojektowane, aby chronić zarówno ludzi jak i ich mienie.

facebook twitter
zebr. MW-G aip
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520