11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Noc sylwestrowa to trudny czas dla naszych zwierząt. Pomóżmy im przeżyć witanie Nowego Roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Noc sylwestrowa to dla nas czas szampańskiej zabawy, tanecznych szaleństw, pokazów fajerwerków, strzelających petard i korków od szampana. Natomiast nasi czworonożni pupile przeżywają ogromny stres, na który reagują paniką, agresją a czasem ucieczką na oślep.

 

– My się bawimy witając kolejny rok szampanem i fajerwerkami, a nasi czworonożni podopieczni cierpią. Większość domowych zwierzaków źle znosi gwałtowne i niecodzienne hałasy. U jednych wystrzały powodują jedynie lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. To dlatego, że zwierzęcy słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka – mówi weterynarz neurolog, dr hab. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Normalna rozmowa między ludźmi ma moc około 30 dB. Dźwięki powyżej 100 dB stają się nieprzyjemne dla ucha, a dźwięki 130-140 dB są już bolesne. Zwierzęta słyszą dźwięki dużo bardziej precyzyjnie i z większej odległości. Szacuje się, że dźwięki o tym samym natężeniu pies i kot usłyszą w odległości 4-krotnie większej niż ludzie. Dlatego zwierzęta domow etak gwąltownei reagują na wybuchy petard.

– Słuch zwierząt charakteryzuje się ponadto większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków. Psy słyszą dźwięki o częstotliwości od 15 Hz do 30, a nawet 50kHz. U ludzi zakres ten wynosi około 16Hz do 20kHz, co powoduje, że zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne- wyjaśnia dr Wrzosek. Specjalista wyjaśnia na jakie zachowania psów, kotów i innych zwierząt domowych powinniśmy być przygotowani w noc sylwestrową. Niektóre psy mogą nie odstępować ani na krok swych właścicieli. Inne słysząc wybuchy fajerwerków usiłują wcisnąć się pod kanapę lub w jakiś najgłębszy kąt w domu.

Często, niestety, zdarza się, że zwierzę, powodowany panicznym lękiem, ucieka na oślep na bardzo duże odległości. – Strach wywołany hałasem może powodować agresję zwierzaka, a w efekcie na przykład zniszczenie, pogryzienie mebli czy poduszek, albo całkowity spadek apetytu, czy biegunkę. W przypadku zwierząt cierpiących na choroby przewlekłe (np. dysplazję stawów biodrowych, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa) nerwowość wywołana nagłym hałasem zwiększa napięcia mięśniowe i w efekcie powoduje dodatkowy ból – dodaje specjalista. Noc sylwestrowa już za kilkanaście godzin.

Dr hab. Marcin Wrzosek podaje kilka rad, z których możemy skorzystać chcąc pomóc naszym pupilom: 1. Psy wyprowadzamy na spacer na smyczy, nie pozostawiamy ich swobodnie biegających na podwórkach 2. Do obroży psa przytwierdzamy tabliczkę z adresem, telefonem właściciela na wypadek gdyby zwierzę oddaliło się i zagubiło. 3. W domu zapeniamy zwierzęciu miejsce, w którym może się bezpiecznie schować na przykład boks lub transporter przykryty grubym kocem. 4. W czasie wystrzałów fajerwerków odciągamy uwagę zwierzaka dając mu ulubioną zabawke lub przysmak 5. Możemy wspomóc zwierzę farmakologicznie, pod warunkim, że wcześniej uzgodnimy z lekarzem, jaki środek czy lek można mu podać.

Daria Kubiak

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520