-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Noc Muzeów nie tylko w muzeach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wieczorem rozpocznie się muzealne szaleństwo. Co roku do Nocy Muzeów przyłącza się coraz więcej placówek nie tylko muzealnych i nie tylko kulturalnych.

W samej stolicy w odwiedziny zaprasza ponad 250 instytucji, w tym 52 muzea. Instytucje dwoją się i troją, by atrakcyjną ofertą przyciągnąć do siebie w tę noc jak największą liczbę zwiedzających. Nietypowo zacznie Noc Muzeów Zamek Królewski w Warszawie – od startu balonu na gorące powietrze. W ten sposób organizatorzy chcą przypomnieć, że dokładnie 14 maja 1790 roku wzbił się w powietrze pierwszy polski aeronauta – Jan Potocki, podróżnik, polityk, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”. Muzeum Niepodległości przygotowało Noc z Sienkiewiczem. W programie koncert Sienkiewicz Alive i czytanie „Pana Wołodyjowskiego”.
To będzie szczególna Noc Muzeów dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Będzie to bowiem pożegnanie z jego dotychczasową siedzibą – dawnym pawilonem meblowym „Emilia”. Dokładnie o północy dobiegnie końca czteroletni okres działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tym miejscu. Emilia będzie musiała ustąpić miejsca biurowcowi. Noc Muzeów to ostatnia szansa na zobaczenie tego budynku i zrobienie pamiątkowych zdjęć. Pusta, przygotowana do zwrotu Emilia stanie się wielką sceną wydarzeń muzycznych i tanecznych. Moc atrakcji dla zwiedzających przygotowała w swojej siedzibie na Grochowie orkiestra Sinfonia Varsovia. To będzie nie tylko noc, ale i dzień z muzyką, słowem i fotografią. Z muzykami wystąpi, między innymi, Daniel Olbrychski, który będzie recytował Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Na słodkie zwiedzanie już w południe zaprasza fabryka czekolady Wedel. Organizatorzy jak co roku spodziewają się tłumów zwiedzających, bo w programie oprócz zwiedzania czekoladowego miasta i linii produkcyjnej przewidziano także degustacje i słodkie upominki. W Hucie ArcelorMittal Warszawa będzie można natomiast zwiedzić schron przeciwatomowy z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. W Centrum Pieniądza NBP można będzie się przekonać, ile waży sztabka złota, a w Sądzie Okręgowym przy Al. Solidarności 127 zobaczyć inscenizowaną rozprawę z procesu karnego kieszonkowców z warszawskiej Pragi w latach 30.

TS/IAR/Dorota Piotrowska/pbp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520