1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Nieprawidłowości w szpitalu w Chojnicach. Lekarze muszą odpocząć

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zakończyła się sześciomiesięczna kontrola w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach. Inspektor odkrył kilka nieprawidłowości. 

 

Kontrola, jak zauważa dyrektor lecznicy Leszek Bonna, została wszczęta po zawiadomieniu przewodniczącej Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia Szpitala. – Najważniejsze i to, co nas bardzo cieszy, jest to, że nie potwierdziły się zarzuty, że wypłacamy wynagrodzenia z naruszeniem przepisów prawa – mówi „Pomorskiej” Leszek Bonna. W lecznicy mają teraz miesiąc na odniesienie się do wystąpienia pokontrolnego. Dyrektor już teraz jednak mówi, że znajdzie sposób, by rozwiązać dwie najważniejsze kwestie wskazane jako nieprawidłowości. Chodzi o wewnętrzne szkolenie pielęgniarek. Nie były one zaliczane do czasu pracy, co jak mówi nam Krzysztof Lisowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, powodowało, że musiały dłużej pracować.

 

Zalecenie – szkolenia mają być uwzględnione w harmonogramach czasu pracy. – Znajdziemy rozwiązanie, poradzimy sobie. Najprawdopodobniej zorganizujemy kilka szkoleń na oddziałach – mówi na gorąco dyrektor Bonna, zastrzegając, że to tylko plan. Najważniejsze, także z punktu widzenia pacjenta, szpital musi zapewnić lekarzom 11-godzinny odpoczynek po 24-godzinnym dyżurze. Kontrola dotyczy 2016 r. Jak mówi Lisowski, kilkakrotnie miało się zdarzyć, że lekarze pracowali 32 godziny. – Znajdziemy i na to rozwiązanie – komentuje Bonna.

 

Dlaczego dochodziło do takich incydentów? – To pytanie nie do mnie, a do ministra zdrowia – mówi dyrektor. – Problem jest ogólnopolski. Niech ministerstwo znajdzie odpowiedź na pytanie, jak zatrzymać lekarzy w kraju. Mamy ich za mało. Wyjeżdżają z Polski. Jedna czwarta absolwentów medycyny jest za granicą. Inspektor ocenia, że to obowiązkiem pracodawcy jest przestrzeganie norm czasu pracy lekarzy zatrudnionych na umowy o pracę i kontrakty.

 

Wytknął, że w regulaminie pracy nie ma ważnego punktu. Zgodnie z kodeksem pracy lekarze w tygodniu mogą pracować 48 godzin. Mogą też więcej, ale warunkiem jest ich zgoda. Tak się w Chojnicach dzieje, tyle że zapomniano wpisać tę praktykę do regulaminu pracy. Złamanie prawa dotyczącego czasu pracy to wykroczenie. Niewykluczone jest postępowanie mandatowe dla szefa jednostki. Gorsza opcja, ale mniej realna – skierowanie wniosku do sądu.

 

(AIP)

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520