9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Nieprawdopodobne! Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości pośrednio usprawiedliwia użycie przez ZDF sformułowania „polskie obozy zagłady”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wyrok najwyższego niemieckiego sądu jest precedensowy i całkowicie niezrozumiały, powiedział Polskiemu Radiu mecenas Lech Obara. Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił żądanie strony polskiej, by stacja telewizyjna ZDF przeprosiła za użycie w 2013 roku sformułowania „polskie obozy zagłady”. 
Reprezentujący interesy pokrzywdzonego w sprawie byłego więźnia Auschwitz, Karola Tendery mecenas Lech Obara zwrócił uwagę, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrywał merytoryczną stronę wyroku, do czego nie miał prawa. Podkreślił, że niemiecki trybunał mógł podważyć wyroki innych sądów tylko, jeśli te w swoich orzeczeniach w sposób rażący naruszyły niemiecki czy europejski system prawny. Dlatego niewykonanie już wydanego wyroku jest – jego zdaniem – „szokujące”. „To koniec jakiejś ery, to koniec Europy” – powiedział IAR mecenas Lech Obara. Prawnik zapowiada, że będzie szukał sposobu odwołania od wyroku.
Mecenas zwrócił również uwagę, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok podczas posiedzenia niejawnego, mimo że prawnicy, reprezentujący stronę polską, byli gotowi jeszcze raz przedstawić swoje racje.
Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że telewizja ZDF nie musi podporządkowywać się wyrokowi polskiego sądu, który nakazał jej publikację przeprosin za użycie sformułowania o „polskim obozie zagłady”. Tym samym sędziowie Trybunału uchylili wyrok sądu apelacyjnego w Koblencji, który nakazał, aby ZDF przeprosił byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za określenie „polskie obozy zagłady”.
W pisemnym uzasadnieniu czytamy, że ZDF nie musi stosować się do wyroku, bowiem byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym kraju, w którym działa stacja, czyli w Niemczech, gdzie – jak napisano – obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów. „Telewizja ma prawo do wolności wypowiedzi” – czytamy w wyroku. Według niemieckiego trybunału, działania telewizji ZDF były wystarczające, bowiem po interwencji w tej sprawie ambasady RP określenie „polskie obozy zagłady” zamieniła na „niemieckie obozy zagłady na terenie Polski”. Sędziowie twierdzą, że telewizja ZDF osobiście dwa razy przeprosiła Karola Tenderę i przyznała się do błędu. To zdaniem Trybunału sprawę załatwiło do końca.
W lipcu 2013 roku stacja ZDF nadała materiał dokumentalny poświęcony niemieckim obozom w Majdanku i Auschwitz, opatrując je określeniem „polskie obozy zagłady”. Były więzień niemieckich obozów zagłady Karol Tendera złożył wtedy pozew do sądu. Zażądał od ZDF odpowiednio brzmiących przeprosin i wpłaty na cele społeczne kary pieniężnej. Jak mówił, określenie użyte przez niemiecką telewizję było obraźliwe dla wszystkich Polaków i przeprosiny powinny być skierowane właśnie do narodu polskiego. Karol Tendera zwracał uwagę, że ZDF opublikowała przeprosiny w miejscu niewidocznym dla odbiorców i nie może to być uznane za wykonanie wyroku.
W styczniu Sąd Krajowy w Koblencji przychylił się do wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który uznał racje Karola Tendery.

IAR/mt/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520