Nie żyje Krystyna Sienkiewicz

Nie żyje Krystyna Sienkiewicz

Nie żyje Krystyna Sienkiewicz – aktorka estradowa, teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa. Pojutrze skończyłaby 82 lata.

O śmierci aktorki poinformował jej bratanek, lekarz i muzyk Jakub Sienkiewicz. „Dziś […] w nocy, o godzinie 1:00, zmarła moja ciocia Krystyna Sienkiewicz” – napisał Kuba Sienkiewicz na swojej stronie na Facebooku.

Urodziła się w 1935 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Na scenie zadebiutowała przez przypadek – studiując w 1955 r. na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zastąpiła chorą koleżankę w Studenckim Teatrze Satyryków.
Jej filmowy debiut to skromny epizod w filmie „Pożegnania” Wojciecha Jerzego Hasa (1958 r.). Artystka przez całe życie była związana z warszawskimi teatrami: Rozmaitości, Syreną, Ateneum, Komedią czy Rampą. Publiczność pokochała ją dopiero za role w takich produkcjach filmowych jak ”Smarkula”, „Rzeczpospolita babska”, czy „Lekarstwo na miłość”. Krystyna Sienkiewicz była także odtwórczynią ról w popularnych serialach, takich jak „Na dobre i na złe”, czy „Daleko od noszy”.
W latach 1958-66 aktorka regularnie występowała w Kabarecie Starszych Panów. W roku 1971 otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na IX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 70. przez pewien czas towarzyszyła Andrzejowi Zaorskiemu w prowadzeniu programu Studio Gama. Krystyna Sienkiewicz była gwiazdą Kabaretu Olgi Lipińskiej. Wraz z Barbarą Wrzesińską tworzyły duet „siostry Sisters” w cyklu rozrywkowym „Właśnie leci kabarecik”.
W marcu 2010 r. miała miejsce premiera spektaklu Teatru Capitol w Warszawie, „Klimakterium i już”, w którym Sienkiewicz wcieliła się w rolę Krychy.
O sobie mówiła z dystansem i poczuciem humoru. „Jestem jak znaczek pocztowy. Przyklejam się do ludzi na widowni. Wydaje mi się, że widzę tam każdego z osobna. Dla niego jest to, co muszę mieć na scenie: błyskawiczny refleks, riposta na poczekaniu, puenta. A dla mnie odpowiedź – śmiech, oklaski” – powiedziała w rozmowie z magazynem „Wysokie Obcasy”.
W 2014 r. Sienkiewicz przeszła udar. Opowiedziała o swoich przeżyciach z tym zdarzeniem związanym „Wysokim Obcasom”. „Mój mózg zaczął być dziurawy 8 września 2014 r. Lewa półkula. Nie wiedziałam, kim jestem. Nikim. Nie miałam dnia ani nocy. Tylko ciało, bo podłączono do niego kroplówkę i cewnik ze zbiornikiem na siku” – mówiła magazynowi. Chorowała także na raka oka. „Robiono mi w Krakowie naświetlania. Moja gospodyni Luba wpuszcza mi do oka kropelki. Łykam sześć tabletek” – mówiła o swojej chorobie Krystyna Sienkiewicz.
Aktorka Sienkiewicz angażowała się chętnie w akcje charytatywnie zwłaszcza te, które miały na celu pomoc bezdomnym zwierzakom. „W moim domu zawsze żyła, i tak jest do dziś, gromadka uratowanych od śmierci psów i kotów. Pies ma czyste serce. Nie zdradzi, nie okłamie, nie oczerni” – opowiadała artystka w wywiadzie dla „WO”.
W 1996 r. uhonorowano ją Prometeuszem – Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za wybitne osiągnięcia estradowe. W 2003 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; w 2007 r. – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Aktorka dwa razy wychodziła za mąż. Miała także adoptowaną córkę.

IAR/TVP Info/Facebook

COMMENTS

WORDPRESS: 0