New York Times: Rosja potajemnie rozmieściła na swoim terytorium rakiety

New York Times: Rosja potajemnie rozmieściła na swoim terytorium rakiety

Rosja potajemnie rozmieściła na swym terytorium nowe pociski bojowe – pisze „New York Times”, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji. Jest to naruszeniem postanowień traktatu pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Traktat obowiązuje od 1987 roku i miał być zwieńczeniem zimnej wojny pomiędzy Związkiem Radzieckim a USA. Zakazuje on rozmieszczenia na terytorium Rosji i USA lądowych rakiet średniego i krótkiego zasięgu oraz nakazuje ich zniszczenie. .
Anonimowy amerykański urzędnik powiedział gazecie, że chodzi o nową rosyjską rakietę samosterującą klasy ziemia-ziemia, oznaczoną przez Amerykanów jako SSC-X-8. Ma zasięg nawet 5 i pół tysiąca kilometrów i może przenosić ładunki nuklearne. Według urzędnika, Rosjanie mają teraz dwa bataliony takich rakiet. Jeden znajduje się na poligonie Kapustin Jar w południowo-zachodniej części kraju i dalej jest w fazie testowej. Zaś drugi został przetransportowany stamtąd w grudniu do innej części Rosji.
Administracja byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy starała się przekonać Rosjan do zaprzestania działań, gdy pocisk był jeszcze w fazie testowej.

Reuters/New York Times, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0