Naukowcy ostrzegają: orkom w Puget Sound grozi wyginięcie

Naukowcy ostrzegają: orkom w Puget Sound grozi wyginięcie

Orkom żyjącym w Puget Sound, systemie wąskich, głębokich zatok w stanie Waszyngton, grozi wyginięcie w ciągu najbliższych stu lat – alarmują naukowcy w nowym badaniu, które opublikowano na łamach serwisu Scientific Reports.

Ubiegły rok był dla tamtejszych orek najbardziej śmiertelnym od blisko dwóch dekad. Zmarło sześć osobników, co oznacza, że pozostało już tylko 79. Dieta tych ssaków opiera się niemal wyłącznie na czawyczy – rybie z rodziny łososiowatych, której populacja zmniejszyła się o połowę względem lat 80. ubiegłego stulecia.

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał analizy danych z ostatnich 40 lat i stwierdził, że zagrożeniem dla orek są nadmierny hałas, zanieczyszczenie, a także właśnie coraz mniejsze ilości prowiantu. Zaznaczono, że populacja czawyczy musiałaby wzrosnąć o jedną trzecią, aby sytuacja orek uległa poprawie.

Podkreślono też, że obecność napędzanych silnikiem jednostek pływających negatywnie odbija się na możliwości polowania na czawyczę. Przez nie łowy ssaków trwają dłużej i odbywają się na większej głębokości.

Szanse na to, że orki wyginą na przestrzeni następnego stulecia, naukowcy ocenili na 25%.

(mcz)

COMMENTS

WORDPRESS: 0