Naukowcy z Gdyni wymyślili gadżet chroniący nas od smogu

Naukowcy z Gdyni wymyślili gadżet chroniący nas od smogu

Naukowcy z gdyńskiej firmy Andervision wymyślili gadżet, który uchronić nas może przed skutkami smogu. Wynalazek może też pomóc biegaczom albo… miłośnikom kina. Aparat może również służyć jako urządzenie IOT (Internet Of Things/Internet Rzeczy) do przekazywania informacji, a także do kreowania zapachów np. podczas seansów filmowych.

Gadżet został stworzony w laboratorium firmy Andervision, która jest startupem technologicznym, mieszczącym się w PPNT Gdynia. Właściwości urządzenia zostały potwierdzone w tym roku przez Urząd Patentowy, który przyznał patent na gdyński wynalazek. Na czym polega jego wyjątkowość? Aparat wyposażony jest w wymienne wkłady filtracyjne, zakładany na nos użytkownika. Filtry, z jednej strony umożliwiają swobodne oddychanie, a z drugiej stanowią barierę dla szkodliwych dla zdrowia pyłów, które zagrażają nam m.in. gdy nad miastem unosi się smog.

 

Inne zastosowanie dotyczy biegaczy. Urządzenie może być nowym akcesorium sportowym ułatwiającym uprawianie sportów w środowisku miejskim, gdzie normy koncentracji pyłów są przekraczane wielokrotnie. Z gadżetu cieszyć się mogą też miłośnicy filmów. Wynalazek może bowiem służyć też jako do kreowania zapachów np. podczas seansów filmowych. Sterowanie kombinacjami aromatów stwarza zupełnie nowe możliwości w odbieraniu oglądanych na ekranach materiałów.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0