Za nami rekordowy rok na rynku sztuki

Za nami rekordowy rok na rynku sztuki

2017 rok był rekordowym rekordowym rokiem na rynku sztuki. Obroty domów aukcyjnych były wyższe o blisko 30 procent niż rok wcześniej. Wyniosły prawie 215 milionów złotych. Chodzi o wszystkie transakcje aukcyjne zarejestrowane przez portal artinfo.pl.

Dyrektor Domu Aukcyjnego Desa Unicum Jan Koszutski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w praktyce transakcji było znacznie więcej. „Były transakcje poaukcyjne, których już ta kwota nie obejmuje, transakcje galeryjne, więc myślę, że cały ten rynek zbliża się do kwoty rzędu 400-stu, a może nawet 500 milionów złotych” – wyjaśnił.
Na polskim rynku sztuki w 2017 roku zanotowano trzy rekordowe transakcje. Najwięcej, bo blisko 4 miliony 400 tysięcy złotych (wraz z opłatą aukcyjną) zapłacono za „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego. „Zobaczmy, że te wszystkie transakcje rekordowe to jest jednak dawna sztuka – XIX-wieczna, międzywojenna, okazuje się, że wybitne prace klasyków polskiego malarstwa bardzo mocno rosną” – powiedział Koszutski.
Dodał, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się też sztuka współczesna.
W 2017 roku odbyły się 284 aukcje dzieł sztuki.

IAR K.P. /gaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0