Największe zaskoczenie rekonstrukcji? Dymisja Antoniego Macierewicza

Największe zaskoczenie rekonstrukcji? Dymisja Antoniego Macierewicza

Antoni Macierewicz nie jest już ministrem obrony narodowej. Jego dymisji chciał przede wszystkim prezydent Andrzej Duda.

Coś, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem – Antoni Macierewicz został zdymisjonowany. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości oraz zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego musiał opuścić resort głównie za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych i były już minister obrony nie potrafili porozumieć się w wielu istotnych kwestiach np. nominacji generalskich. – Wpływ na tę decyzję miał również prezydent – przyznała rzecznik PiS Beata Mazurek.

Macierewicz kierował jednym z najważniejszych resortów w państwie. W trakcie jego urzędowania Warszawa była gospodarzem dobrze ocenianego szczytu NATO, którego pokłosiem jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Macierewicz zainicjował powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej i doprowadził do zwiększenia nakładów na obronność.

Był jednym z ministrów, którzy cieszyli się najmniejszym zaufaniem społecznym i jednym z najczęściej krytykowanych przez opozycję m.in. za zrywane kontrakty i niezrealizowane zakupy śmigłowców dla  armii. Macierewicz osobiście nadzorował prace podkomisji smoleńskiej, której dotychczas nie udało się ustalić przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Wielokrotnie przedstawiał teorie na temat katastrofy prezydenckiego samolotu – np. tę dotyczącą wybuchu na pokładzie tupolewa.

„Gdybyście odmówili wyjaśnienia tragedii w Smoleńsku i okoliczności śmierci Prezydentów RP i żołnierzy to byłoby tak, jakbyście zapomnieli o tych spod Monte Cassino i Tobruku. Pamiętajmy o wszystkich!” – miał mówić w trakcie pożegnania z pracownikami MON Macierewicz, którego cytował na Twitterze Sławomir Cenckiewicz.

Czym teraz zajmie się Antoni Macierewicz? – Ja naprawdę nie wiem, jaką rolę będzie pełnił dalej minister Macierewicz. Wiemy, że jest posłem i z całą pewnością funkcje posła będzie wypełniał. Co do dalszych jego losów i dalszej konfiguracji, gdzie będzie funkcjonował, naprawdę tego nie wiem – zarzekała się Mazurek. Wcześniej mówiono o objęciu przez Macierewicza funkcji marszałka Sejmu, jednak rzecznik PiS wykluczyła zmianę na tym stanowisku. Bez szefa pozostaje podkomisja smoleńska, dlatego niewykluczone, że były minister zechce w pełni zaangażować się w jej prace, tak by przed 10 kwietnia 2018 r. przedstawić ostateczne przyczyny zdarzenia.

Dymisja szefa resortu obrony oburzyła środowiska, które od lat go wspierały, m.in. kluby i redakcję „Gazety Polskiej”. „Na Dudę już nie zagłosuję” – zadeklarował Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny.

 

Jakub Oworuszko AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0