12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Najważniejsze wyzwania Inicjatywy Trójmorza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jednym z najważniejszych wyzwań Inicjatywy Trójmorza jest dalszy rozwój infrastruktury transportowej i pozyskanie na ten cel finansowania – wynika z raportu PwC i Atlantic Council. Dokument stanowi analizę kluczowych wyzwań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w przededniu szczytu Inicjatywy Trójmorza, który w czwartek i w piątek odbędzie się w Warszawie. 
W skład regionalnego projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskich, od Estonii przez Polskę po Chorwację, leżących między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Jak wyjaśnia Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council Polska, Europa jest dobrze rozwinięta na osi Wschód-Zachód, gorzej na osi Północ-Południe i zadaniem Trójmorza jest nadrobienie tej różnicy. Ekspert przypomina, że przez okres komunizmu państwa Europy Środkowej nie koordynowały swojego rozwoju. Sytuację zmieniło wejście poszczególnych krajów do Unii Europejskiej. „Ale ciągle brakuje takiego twardego, mocnego połączenia tego regionu w wymiarze transportowym, energetycznym, telekomunikacyjnym – właśnie na osi Północ-Południe” – zaznacza szef Global Forum, imprezy towarzyszącej szczytowi Inicjatywy Trójmorza.
Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat na infrastrukturę transportową w krajach Trójmorza wydano 210 miliardów euro, z czego 150 miliardów przeznaczono na ten cel z unijnych funduszy strukturalnych. I to właśnie one, zdaniem Michała Koboski, powinny pozostać głównym źródłem finansowania projektów infrastrukturalnych Trójmorza. Dyrektor Atlantic Council Polska dodaje, że także i dla Stanów Zjednoczonych Europa Środkowa powinna być atrakcyjnym miejscem do inwestycji, zarówno jeśli chodzi o biznes już obecny w naszym regionie, jak i firmy, które do tej pory go omijały. „Taki projekt jak Trójmorze, projekty infrastrukturalne, bardzo duże, obliczone na dziesięciolecia i setki milionów, miliardów dolarów, to coś, co Amerykanów interesuje” – uważa Michał Kobosko.
Jak tłumaczy Agnieszka Gajewska, partner w PwC, Inicjatywa Trójmorza pokazuje, że na rynek można patrzeć całościowo. „Co z punktu widzenia dużych inwestorów, szczególnie w zakresie infrastruktury jest na pewno korzystne i interesujące. Z punktu widzenia projektów infranstrukturalnych, na pewno kluczowe jest, żeby kraje, które podejmują te inicjatywy rozmawiały ze sobą, osiągnęły pewną płaszczyznę porozumienia i dalszej współpracy” – ocenia Agnieszka Gajewska.
Według raportu PwC i Atlantic Council, w ciągu najbliższych 5 lat wzrost rynku budowlanego w Europie Środkowo-Wschodniej wyniesie ponad 3 procent rocznie. Stworzy to dobre możliwości dla krajowych i międzynarodowych inwestorów. Raport szacuje, że na dalszy rozwój infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej potrzeba około 220 miliardów euro do 2025 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520