Najstarszy na świecie orlik krzykliwy mieszka w Świętokrzyskiem

Najstarszy na świecie orlik krzykliwy mieszka w Świętokrzyskiem

Najstarszy na świecie orlik krzykliwy mieszka w naszym województwie Świętokrzyskiem . Znaleziono go w 2013 roku pod Jędrzejowem. Stamtąd trafił do Ptasiego Azylu w Ostrowie.

To duży, wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Przeważnie zamieszkuje wschodnią i południową Europę, Azję Mniejszą, Kaukaz oraz subkontynent indyjski. W Polsce jest rzadkim gatunkiem.
Najstarszy osobnik od 14 kwietnia 2013 roku mieszka w Ptasim Azylu w Ostrowie (gmina Chęciny). Trafił tam ze złamanym, trwale uszkodzonym lewym skrzydłem. Znaleziono go na polnej drodze w pobliżu Jędrzejowa. Ptaka udało się zidentyfikować dzięki dwóm obrączkom na nogach oraz przymocowanemu do ciała nadajnikowi telemetrycznemu, który poprzez satelitę pozwolił śledzić trasę wędrówki orlika krzykliwego. – Dane z aluminiowej obrączki przekazałem do Stacji Ornitologicznej w Gdańsku. Dowiedziałem się, że tę obrączkę założono mu w 1988 roku, gdy był pisklęciem w gnieździe znajdującym się w północnych Niemczech. I już w 2013 roku był najstarszym w świecie udokumentowanym przedstawicielem tego gatunku – mówi Janusz Wróblewski, właściciel Ptasiego Azylu w Ostrowie.
Gdy niemieccy ornitolodzy dowiedzieli się o losie tego właśnie orlika krzykliwego, poprosili pana Janusza Wróblewskiego o zwrot nadajnika. W podzięce przysłali mapę z ostatnim odcinkiem trasy, którą pokonał ptak. Jak wynika z zapisków satelity, do miejsca pod Jędrzejowem ten niezwykły osobnik trafił z zimowiska w Afryce. Pokonanie ostatniego odcinka z Rumunii do miejsca jego znalezienia zajęło mu tylko 8 dni. Ptak do dziś przebywa w Ptasim Azylu w Ostrowie. Najprawdopodobniej zostanie tam do końca życia. Obecnie orlik krzykliwy liczy sobie 29 lat.

Dorota Pietrus (aip)/fot. Aleksander Piekarski

COMMENTS

WORDPRESS: 0