10.3 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Najnowocześniejsze więzienie w Polsce zbudują w Kaliszu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czy w Kaliszu powstanie najnowocześniejsze więzienie w Polsce? Poseł Piotr Kaleta twierdzi, że taką propozycję dla miasta ma Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest jedno „ale”.

Temat budowy nowego więzienia ciągnie się już od jesieni 2015 roku. Wówczas wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki osobiście zapowiedział, że w Kaliszu zostanie wybudowany zakład karny na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Inwestycja miała ruszyć w jak najbliższym czasie… – W wyniku procedur zamówień publicznych 29 grudnia 2016 roku zawarto umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Umowa przewiduje wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich pozwoleń i uzgodnień, w tym pozwolenia na budowę, do dnia 28 maja 2017 roku – informował niedawno „Ziemię Kaliską” mjr Maciej Gołębiowski, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu.

 

W ubiegłym tygodniu podczas sesji Rady Miejskiej Kalisza zupełnie nową koncepcję przedstawił poseł Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta twierdzi, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma dla Kalisza zupełnie nową ofertę. Ma to być budowa najnowocześniejszego więzienia w Polsce dla 800 osadzonych wraz z więziennym zakładem pracy. Inwestycja miałaby kosztować, według wstępnych szacunków, około 250 milionów złotych. Jest tylko jeden warunek. Miasto musiałoby przekazać nieodpłatnie pod to przedsięwzięcie odpowiednią nieruchomość, której niestety nie ma.

 

– Potrzebne są grunty. 12 – 15 hektarów – mówił poseł Piotr Kaleta i dodał, że zakład karny nie mógłby powstać w centrum Kalisza lub w jego pobliżu. – Zdaję sobie z tego sprawę, że miasto Kalisz takich gruntów nie posiada. może nie jest to propozycja wyłącznie dla miasta Kalisza, ale zadanie dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Myślę, że w ramach takiego partnerstwa można byłoby te grunty pozyskać i te inwestycyjne pieniądze zostawić w Kaliszu. Według Kalety, taka inwestycja, to między innymi szansa dla lokalnych firm, które mogłyby uczestniczyć przy budowie więzienia.

 

– Funkcjonowanie takiego obiektu trzeba zabezpieczyć choćby pod względem żywnościowym. Wydaje się, że jest to dla nas szansa. Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na pomysły. Rzucam ten projekt na sesji dlatego, że bardzo byśmy chcieli, aby było to nasze wspólne działanie ponad szyldami politycznymi. Stąd mój apel do radnych i prezydentów, aby pozyskać tę inwestycję – dodaje parlamentarzysta PiS. Propozycja dla miasta jest jak na razie sporym zaskoczeniem. Dotychczas nie udało się też rozwiązać problemu z zagospodarowaniem gmachu po zlikwidowanym więzieniu przy ulicy Łódzkiej. Jak na razie nie ma konkretnych pomysłów na wykorzystanie zabytkowego budynku… Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło nam komentarza w tej sprawie.

 

Z pytaniami zostaliśmy odesłani do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu. – OISW w Poznaniu w dalszym ciągu realizuje inwestycję związaną z budową nowej jednostki na terenie COSSW w Kaliszu. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Na chwilę obecną wszelkie plany lokalizacji nowych jednostek w Polsce tworzone i analizowane są na poziomie Ministerstwa Sprawiedliwości i Centralnego Zarządu Służby Więziennej. OISW w Poznaniu nie posiada żadnej korespondencji czy dokumentacji związanych z budową nowego więzienia w Kaliszu na terenie uzyskanym od miasta – wyjaśnia mjr dr Maciej Gołębiowski, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu.

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520