-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Na poczcie ostrzegą cię przed fałszywym wnuczkiem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pocztowcy przyłączają się do walki z oszustami wyłudzającymi od seniorów pieniądze sposobami „na wnuczka”, „policjanta” czy „agenta CBŚ”.

– To była przedziwna sytuacja. Byłam jak zamroczona, gdy dowiedziałam się od tego człowieka, że mój wnuk ma kłopoty i potrzebuje pilnej pomocy – wspomina jedna z opolanek, która padła ofiarą oszustwa „na wnuczka”. Straciła 30 tys. zł. – Nie wiem, dlaczego do niego nie zadzwoniłam i nie sprawdziłam, czy rzeczywiście jest w potrzebie. Do dziś mam do siebie pretensje.

Oszustwa „na wnuczka”, „policjanta” czy „agenta Centralnego Biura Śledczego” to wciąż poważny problem. W pierwszym półroczu tego roku policjanci odnotowali w całym kraju 1572 próby wyłudzenia pieniędzy. W ponad tysiącu zakończyło się tylko na usiłowaniu. Dokonano 562 oszustw, w tym „na policjanta” – 401, a „na wnuczka” – 161. Łączne straty to ponad 17,5 mln zł! Najwyższa poniesiona do tej pory strata sięgnęła kwoty 370 tys. zł. Zatrzymano 137 sprawców. Na Opolszczyźnie w tym roku oszuści uderzali 48 razy, 14 skutecznie.

Dla porównania w całym zeszłym roku 125 razy, a 50 skutecznie. – Na szczęście coraz mniej osób daje się oszukać, jednak my dążymy do tego, by w ogóle nie padali ofiarami tego typu przestępstw – zaznacza nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ruszyła wielka akcja uświadamiająca seniorom, jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają. Za pośrednictwem Poczty Polskiej trafiają do nich specjalne ulotki wyjaśniające mechanizm działania oszustów oraz wskazówki, jak się w takiej sytuacji zachowywać.

– Przygotowaliśmy 4,5 tys. plakatów i 225 tys. ulotek dotyczących metod „na wnuczka” i „na policjanta”. Materiały zostały przekazane do 4500 placówek pocztowych w całym kraju – informuje Grzegorz Karpiński, wiceminister spraw wewnętrznych. – Będą je otrzymywać seniorzy odwiedzający nasze placówki – mówi Agnieszka Kurek z Poczty Polskiej. Policjanci przypominają, że jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Rozłączmy się, zadzwońmy do tej osoby pod znany nam numer i zapytajmy, czy potrzebuje pomocy.

– Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – radzi Marzena Grzegorczyk. – Jeśli ktoś poda się za policjanta czy funkcjonariusza CBŚ, zakończmy od razu rozmowę, bo to na pewno przestępcy. Nigdy nie dzwonimy do ludzi i nie prosimy o pieniądze.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520