Muzeum Historii Polski: Nowe książki z serii 100-lecie niepodległości

Muzeum Historii Polski: Nowe książki z serii 100-lecie niepodległości

Muzeum Historii Polski zaprezentowało dwie nowe książki, które są wspomnieniami drugiego prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego oraz wicepremiera i marszałka Sejmu z dwudziestolecia międzywojennego Ignacego Daszyńskiego. Obie pozycje są częścią serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. 

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnił, że celem publikacji w ramach wspomnianej serii jest przypomnienie kilku wybitnych postaci z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. „To są postacie z różnych ugrupowań politycznych. Wszystkie te książki łączy to, że są to pamiętniki, wspomnienia, czy teksty pisane na bieżąco lub blisko wydarzeń, które się działy. Są ważnymi źródłami dla nas, ale są też ciekawą lekturą dla osób, które nie są profesjonalnymi historykami. Mogą dzięki nim przybliżyć sobie atmosferę i klimat tamtych dni” – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski.
Promocja książek w siedzibie muzeum była połączona z dyskusją historyków. Profesor Włodzimierz Suleja z IPN-u i Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał, że zarówno Stanisław Wojciechowski, jak i Ignacy Daszyński początkowo działali w ruchu socjalistycznym. Najmocniej poróżnili się w późniejszym okresie, w czasach Przewrotu majowego. „Po 1926 roku stanęli po przeciwnych stronach barykady. Stanisław Wojciechowski bronił systemu wprowadzonego w życie przez konstytucję, a Ignacy Daszyński opowiedział się wówczas za Józefem Piłsudskim, co potem kontestował. Tak więc mamy do czynienia, pomijając wszystkie różnice, z postaciami, które rzeczywiście możemy określić jako reprezentantów elity politycznej tamtego czasu” – powiedział profesor Włodzimierz Suleja.
Książkę „Moje wspomnienia” będącą autobiografią Stanisława Wojciechowskiego oraz „Pamiętniki” Ignacego Daszyńskiego można kupić w księgarniach naukowych czy poprzez stronę internetową www.muzhp.pl. W ramach serii muzeum planuje wydać w sumie 8 publikacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0