Minister obrony Antoni Macierewicz o rosnącej liczbie i skali cyberataków

Minister obrony Antoni Macierewicz o rosnącej liczbie i skali cyberataków

Minister obrony Antoni Macierewicz mówi o rosnącej liczbie i skali cyberataków na świecie, z których część dotyka także naszego kraju.

Antoni Macierewicz powiedział w radiowej Trójce, że w ostatnim półroczu mniej więcej raz na tydzień dochodzi do istotnych ataków na MON i inne polskie instytucje. Jak dodał, niektóre z nich mają charakter ogólnoeuropejski lub ogólnoświatowy.

Minister obrony poinformował, że w ostatnim czasie hakerzy próbowali złamać zabezpieczenia komputerów w podległym mu resorcie, zainstalować na nich złośliwe oprogramowanie i w ten sposób uzyskać dostęp do informacji MON-u. „Na zewnątrz wydawało się, że wszystko jest w porządku, normalny użytkownik mógł nawet nie zorientować się, że coś złego się dzieje” – mówił gość Trójki.
Antoni Macierewicz zwrócił przy tym uwagę, że ataki nie polegają tylko na infiltracji systemów różnych instytucji, ale też na przykład na próbie unieruchomienia krytycznej infrastruktury w danym kraju, co, jak mówił, może doprowadzić do „sparaliżowania funkcjonowania państwa”.

W MON trwają prace nad powołaniem specjalnego rodzaju wojsk, które mają zajmować się cyberbezpieczeństwem. Na ten cel przeznaczono dwa miliardy złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Trójka/md/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0