Min. Waszczykowski o relacjach polsko-ukraińskich

Min. Waszczykowski o relacjach polsko-ukraińskich

Współpraca Polaków i Ukraińców na poziomie lokalnym układa się dobrze – uważa minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który przebywa na Ukrainie. Minister wskazuje jednak, że problemy w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się na poziomie centralnym.

 

Szef polskiej dyplomacji w drugim dniu wizyty roboczej na Ukrainie złożył kwiaty na na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Obrońców Lwowa oraz przy memoriałach Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie.

„Współpraca na poziomie lokalnym układa się dobrze, wszystkie sprawy polskie są rozwiązywane. Jestem zaskoczony tym, dlaczego na poziomie centralnym pojawiają się problemy, kto te problemy w relacjach polsko-ukraińskich wszczyna” – mówił minister Waszczykowski na briefingu prasowym.

Szef MSZ odniósł się do kwestii polityki historycznej obu krajów i sprawy blokowania dalszych ekshumacji polskich ofiar na terenie Ukrainy. Podkreślił, że Polska jest gotowa do rozmów, a teraz ruch należy do strony ukraińskiej. „Zaplanowaliśmy instrumenty, w jaki sposób możemy te kwestie historyczne wyjaśnić” – powiedział. Zwrócił uwagę, że Polska ma doświadczenie w tym, w jaki sposób realizować procesy pojednawcze.

Minister Waszczykowski mówił także, że miejsca pamięci innych narodów w Polsce będą honorowane, jeśli będą stawiane zgodnie z prawem.

Szef MSZ odniósł się również do kwestii zabytkowych rzeźb lwów przy bramie Cmentarza Orląt Lwowskich. Rzeźby przeznaczone do renowacji są zamknięte w skrzyniach. „Będziemy apelować do każdej władzy, bo komu te lwy przeszkadzają i w czym?” – pytał minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji złożył dziś kwiaty przed pomnikiem ofiar zbrodni komunistycznych oraz przed tablicą na murach dawnego więzienia przy ulicy Łąckiego. Wcześniej uczestniczył we mszy świętej w Kościele świętej Marii Magdaleny. W bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny minister Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami Archidiecezji Lwowskiej.

Ukraiński IPN zablokował ekshumacje i upamiętnienia polskich ofiar po zdemontowaniu w kwietniu tego roku nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach koło Przemyśla. W zeszłym miesiącu w Kijowie w sprawie poszukiwań szczątków, ekshumacji i upamiętnień gościł wicepremier Piotr Gliński. Ukraina negatywnie odniosła się do propozycji Polski, by rozmowy przenieść na poziom komisji międzyrządowej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/kano
fot. www.msz.gov.pl

COMMENTS

WORDPRESS: 0