5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Metropolia szansą dla Śląska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związkach metropolitalnych. Moim zdaniem, może ułatwić życie mieszkańcom Śląska – ekspert ds. rozwoju regionalnego, Patryk Białas.

Wspólny bilet

Nie będę zajmował się wyborami władz metropolii i sposobem utworzenia związku metropolitalnego. Zajmę się jednym z zadań metropolii: rozwojem transportu publicznego. Bardzo się cieszę, że powstanie na Śląsku jednolity obszar komunikacyjny. Połączenie biletów autobusowych, tramwajowych i kolejowych to sprawdzona na Śląsku dobra praktyka. Znana z historii. Korzystałem w przeszłości ze wspólnego biletu autobusowo-tramwajowo-kolejowego na Śląsku. Pasażerowie byli bardzo zadowoleni. W lutym tego roku byłem w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jestem do dzisiaj pod ogromnym wrażeniem sposobu zorganizowania transportu zbiorowego. Wszędzie i szybko mogłem dostać się komunikacją publiczną: na lotnisko w Dortmundzie, na targi w Essen, do hotelu w Dusseldorfie. Czyste i zadbane tramwaje, autobusy oraz pociągi kursują co kilka minut – wypełnione urzędnikami, biznesmenami, studentami i uczniami. Wiaty przystankowe estetycznie komponowały się z otoczeniem. Do tego czytelne rozkłady jazdy, intuicyjne automaty biletowe. Tramwaje, autobusy i metro były punktualne.

Współpraca dla pieniędzy

Związek metropolitalny na Śląsku może dostać nawet 200-230 mln zł dodatkowych pieniędzy z budżetu centralnego. Nie jest tajemnicą, że transport publiczny nie jest rentowny i nie utrzyma się jedynie z opłat za bilety. Ekologiczny transport publiczny wymaga inwestycji. Tramwaje dwusystemowe, autobusy hybrydowe, elfy, flirty, nowe wiaty przystankowe, nowe linie tramwajowe wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Śląscy samorządowcy mają dobre doświadczenia w budowaniu kompromisów. Potrafią się porozumieć, gdy w grę wchodzi zdobycie dodatkowych pieniędzy na rozwój. Wystarczy przypomnieć Programy Rozwoju Subregionów, czy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Współpraca marszałka i burmistrzów pozwoliła – w trybie pozakonkursowym – uzgodnić i zrealizować strategiczne dla danego subregionu inwestycje. Dobrze pamiętam sprzeciw burmistrzów wobec algorytmu podziału środków pomiędzy subregiony. Nie budzi moich wątpliwości zachowanie prezydentów, żeby walczyć o jak najwięcej. Sztuka negocjacji jest grą pozorów. Jednak na koniec udało się wypracować kompromis. Podzielić pieniądze. Jak mówi Jarosław Makowski, tam, gdzie ludzie ze sobą współpracują, tam wszyscy na tym zyskują.

Ustawa to ogromny sukces

Niezmiernie się cieszę, że Marek Wójcik wraz ze śląskimi posłami, pomimo wielu przeciwności, dotrzymali słowa. Przed końcem kadencji zbudowali większość parlamentarną i przyjęli ustawę metropolitalną. Jestem optymistą. Mamy podstawy prawne dla związku metropolitalnego na Śląsku. Marszałek Wojciech Saługa już zaprosił prezydentów miast do współpracy. Dodatkowe 200 mln zł dla Śląska zmotywuje samorządowców do kompromisu.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520