1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Meritorious Student Award dla dziewcząt z południowego Brooklynu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W urokliwym zakątku Manhattanu, w dzielnicy Murray Hills znajduje sie Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, to własnie tam na poczatku czerwca odbyła się III edycja konkursu uczniowskiego Meritorious Student Award.
W tym roku, spośród pięćdziesięciu ośmiu nagrodzonych młodych nowojorczyków, pięć dziewcząt uczęszczało do polskiej szkoły dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na południowym Brooklynie. Ich wychowawcami byli pani Joanna Rzeszutko oraz pan Wojciech Krzyształowicz. Nagrodzone uczennice pochodzą z polskich rodzin, cztery z nich urodziły się w Stanach Zjednoczonych, wszystkie chodziły w sobotnie przedpołudnia do polskiej szkoły. Victora Karpowicz, Alexandra Osinski, Paulina Nowak na co dzień uczą się w szkole katolickiej Notre Dame High School na Manhattanie, Karolina Stec chodzi do liceum New Dorp High School na Staten Island, a Urszula Solarz jest uczennicą gimnazjum MS 51 w Park Slope na Brooklynie.
Oprócz owocnej pracy w szkołach amerykańskich, dziewczęta są apologetkami polskości. – Nie boję się dyskusji na tematy dotyczące historii Polski czy ochrony środowiska. W ostatnim roku brałam udział w wielu polonijnych wydarzeniach w Nowym Jorku – powiedziała Ula, najmłodsza z grupy nagrodzonych. – Jestem woluntariuszką w polskiej szkole, opiekuję się młodszymi uczniami – dodała Paulina. – Uwielbiamy uczestniczyć w międzyszkolnych festiwalach i polonijnych konkursach i każde lato spędzamy w Polsce – dodały Victoria i tegoroczne maturzystki Karolina i Alexandra.
Popołudnie w konsulacie zostało urozmaicone dwoma niezwykle interesującymi dla
zebranych wykładami. Prezes Instytutu Piłsudskiego pani Iwona Korga przypomniała ważne fakty z życia Józefa Piłsudskiego i jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Polski. Wspomniała o żonie Naczelnika, Aleksandrze Szczerbińskiej, która służyła w Legionach, a za działalność niepodległościową została odznaczona Orderem Virtuti Militari. Prelekcja pani Korgi przeplatana była slajdami ukazującymi oryginalne dokumenty znajdujące się w zbiorach Instytutu m.in. legitymację legionisty, rozkaz operacyjny Bitwy Warszawskiej, czy efektowne zdjęcia samego Marszałka. Pani prezes wyraźnie podkreśliła znaczenie Bitwy Warszawskiej, zwanej potocznie Cudem nam Wisłą, jako osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata, a kończąc wykład, serdecznie zaprosiła do odwiedzenia Instytutu Piłsudskiego. Natomiast prezes Fundacji Kościuszkowskiej pan Marek Skulimowski opowiedział historię Naczelnika Tadeusza Kościuszki, inżyniera i najwyższej próby geniusza wojennego. Polaka, który walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. “Kościuszko wsławił się zaplanowaniem i przygotowaniem umocnień dla wojsk amerykańskich pod Saratogą w 1777 roku”, zaznaczył pan Skulimowski. Z rozkazu Washingtona budował forty w Filadelfii i West Point. Został mianowany amerykańskim generałem. W Polsce był zwolennikiem łagodzenia pańszczyzny dla chłopów, a w Ameryce zniesienia niewolnictwa. “Postać Kościuszki zafascynowała Stefana Mierzwę, absolwenta Uniwersytetu Harvarda, ekonomistę, działacza polonijnego i popularyzatora historii, który w latach 1923-1925 założył Fundację Kościuszkowską”, dodał pan Skulimowski. Wszyscy dostaliśmy zaproszenie do odwiedzenia Fundacji Kościuszkowskiej, która jako jedna z nielicznych organizacji polonijnych udziela stypendiów zdolnej polonijnej młodzieży.
Uroczystość Meritorious Student Award rozpoczęły miłe słowa konsula generalnego RP, pana Macieja Golubiewskiego. Pan konsul wierzy, że wszyscy spośród nagrodzonych będą redutą dobrego imienia Polski w świecie, a wielu, będzie reprezentować ją godnie jako polscy dyplomaci lub amerykańscy politycy. Spotkanie zakończyły ciekawe rozmowy w kuluarach między nagrodzonymi uczniami i gośćmi. Fetę w konsulacie zaszczycili bowiem swoją obecnością rodzice wyróżnionych dzieci oraz ich nauczyciele i wychowawcy z amerykańskich i polskich szkół m. in pani dyrektor Teresa Ramotowska. Dzieci i młodzież rozmawiali o nadchodzących egzaminach “Regents”, ostatnich czerwcowych testach, “exit projects” oraz zbliżających się wakacjach. Urocze pomieszczenia De Lamar Mansion wypełniły gwar i radość naszych młodych intelektualistów z otrzymanych wyróżnień.
KS

Zdjęcia: archiwum polskiej szkoły dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na południowym Brooklynie.

Ramka
Meritorious Student Award*
Uczniowie polskiego pochodzenia, uczęszczający do amerykańskich szkół w stanie Nowy Jork lub New Jersey oraz osiągający ponadprzeciętne wyniki w nauce i aktywnie uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych, mają szansę na otrzymanie dyplomu gratulacyjnego oraz nagrody książkowej z rąk Konsula Generalnego RP. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia są pani konsul Alicja Tunk oraz kurator nowojorskiego departamentu edukacji, pani Alicja Winnicki.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520