8.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Marsz Pamięci przejdzie ulicami dawnego getta warszawskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szósty Marsz Pamięci przejdzie (jutro sobota 22.07) ulicami dawnego getta warszawskiego. Wszystko rozpocznie się o 19:00 przy pomniku na Umschlagplatz w 75 rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacji getta. Organizatorem wydarzenia, którego celem jest uczczenie 300 tysięcy Żydów deportowanych z warszawskiego getta i zamordowanych w Treblince, jest Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma.
Koordynatorka projektu Olga Szymańska wyjaśnia, że marsz jest hołdem dla wszystkich ofiar z getta, które zginęły w wyniku niemieckiej zbrodniczej polityki wobec Żydów. Przejście będzie odbywać się w milczeniu i atmosferze zadumy, każdy z uczestników będzie niósł wstążkę z nazwiskiem zamordowanego w getcie lub w Treblince Żyda. Olga Szymańska przypomina, że z powodu chorób i głodu, w samym getcie warszawskim, zmarło około 200 tysięcy osób.
Olga Szymańska wyjaśnia, że trasa Marszu Pamięci będzie bardzo symboliczna. Jest to „droga od śmierci do życia”, Marsz wyruszy z Umschlagplatz skąd 22 lipca 1942 roku zaczęły odjeżdżać transporty śmierci, i ulicami Stawki, Karmelicką, Nowolipki, Andersa i Aleją Solidarności dotrze do Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ulicy Tłomackie.
Tegoroczny Marsz Pamięci będzie dedykowany członkom grupy Oneg Szabat, którzy tworzyli archiwum Emanuela Ringelbluma. Dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego profesor Paweł Śpiewak przypomina, że było to wyjątkowe archiwum, ponieważ było najważniejszym świadectwem z czasu II wojny światowej żydowskich losów nie tylko z Warszawy i Polski ale z całej Europy. Profesor Śpiewak dodaje, że członkowie Oneg Szabat nie byli w stanie napisać historii całej Zagłady, ale zebrali świadectwa zniszczenia warszawskich i polskich Żydów, od początku zbrodniczej polityki Niemców do 1943 roku.
Uczestnicy Marszu będą nieśli różnokolorowe wstążki, na których będą napisane osób zamordowanych w getcie i Treblince. Na zakończenie marszu przy Żydowskim Instytucie Historycznym przy ulicy Tłomackiem, wstążki zostaną przywiązane, do instalacji wykonanej przez Pracownię Tryktrak. Aktorka Maria Seweryn odczyta fragmenty relacji pod tytułem: „Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć”, przypisywanej Gustawie Jareckiej.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520