W maju KE zdecyduje, czy powiązać fundusze z praworządnością

W maju KE zdecyduje, czy powiązać fundusze z praworządnością

W maju Komisja Europejska zadecyduje, czy zaproponować powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Poinformował o tym komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Dziś po raz pierwszy Komisja rozmawiała na temat takiej możliwości. W maju ma zaproponować projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. 

Pomysły, by uzależnić wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania zasad praworządności, pojawiły się w Berlinie i Paryżu. Sama Komisja Europejska do tej pory unikała zdecydowanych deklaracji. Nawet wtedy, kiedy Bruksela prezentowała wstępne pomysły na przyszły budżet, deklarowała, że zapyta o to unijne stolice.
Teraz po raz pierwszy komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger przyznał, że sposoby takiego powiązania były omawiane na posiedzeniu Komisji. „Albo praworządność i niezawisłość sądów będzie warunkiem otrzymania pieniędzy z budżetu, albo gwarancja praworządności może oznaczać dodatkowe fundusze” – powiedział unijny komisarz. O tym, czy takie powiązanie będzie, zdecydują ostatecznie kraje członkowskie w negocjacjach. Według unijnego komisarza, o porozumienie nie będzie łatwo, bo wszelkie decyzje będą wymagały jednomyślności. Natomiast dyplomaci państw, które najwięcej wpłacają do unijnej kasy, przekonują, że takie powiązanie można zapisać w rozporządzeniach do budżetu, a te są przyjmowane większością głosów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0