Macierewicz podczas otwarcia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie: Jego znaczenie jest fundamentalne, zwłaszcza wobec zagrożenia ze strony Rosji

Macierewicz podczas otwarcia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie: Jego znaczenie jest fundamentalne, zwłaszcza wobec zagrożenia ze strony Rosji

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział podczas otwarcia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie, że jego znaczenie jest fundamentalne, zwłaszcza wobec zagrożenia ze strony Rosji. W uroczystości wzięli udział także szefowie resortów obrony Słowacji, Rumunii i Węgier.

Antoni Macierewicz powiedział, że w centrum będą wypracowywane zasady działania kontrwywiadów krajów NATO. Zaznaczył, że odpowiedzialność funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy będą pracować w centrum, jest „gigantyczna”. „Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych armii, od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych państw i naszych narodów” – mówił szef MON.
Utworzenie w Polsce Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO to inicjatywa naszego kraju i Słowacji. Wsparcie zadeklarowali także Węgrzy i Rumuni. Swoich oficerów przyślą również: Chorwacja, Litwa, Niemcy oraz Włochy, Czechy i Słowenia.

Misją natowskiego centrum kontrwywiadowczego będzie przede wszystkim zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych.
W krakowskim centrum będą też prowadzone specjalistyczne kursy i szkolenia dla agentów, między innymi z zakresu zwalczania cyberzagrożeń.

Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dw

 


Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO powstało z inicjatywy Polski i Słowacji, przy udziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch.

Misją Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO jest zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych o różnym charakterze. Zadania, jakie Centrum będzie realizowało, to wspieranie rozwoju, wypracowanie, promowanie i wdrażanie nowych pojęć, strategii i doktryn, które przekształcą i zwiększą możliwości w zakresie interoperacyjności działania kontrwywiadu NATO. Centrum będzie prowadziło specjalistyczne kursy i szkolenia w tym obszarze uwzględniając obecne i przyszłe zagrożenia dla państw członkowskich. Działalność Centrum związana będzie także ze zbieraniem doświadczeń i wypracowaniem nowych rozwiązań w zakresie działania kontrwywiadu NATO.

W dniach 17-18 października 2016  Dowództwo ds. Transformacji NATO z Norfolk w USA przeprowadziło audyt, który potwierdził osiągnięcie zdolności Centrum do realizacji zadań zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji funkcjonowania. 22 lutego 2017 uzyskało ono akredytację Rady Północnoatlantyckiej.

Dyrektorem CEK NATO jest pułkownik Robert Bala.

Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach.

COMMENTS

WORDPRESS: 0