Łukaszenka w orędziu do narodu

Łukaszenka w orędziu do narodu

Prezydent Białorusi w dorocznym orędziu mówił o potrzebie pogłębienia dialogu z NATO. Jednocześnie podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki już dawno jest przy białoruskiej granicy i dostarcza Polsce nowoczesne uzbrojenie. Zachód tymczasem – dodał – mimo to ma pretensje do Białorusi, że organizuje wspólne manewry wojskowe z Rosją.

Prezydent Łukaszenka powiedział, że niedawno można było zobaczyć w telewizji jak prezydent Polski wita amerykańskich żołnierzy, a w tyle było widać artylerię. Tymczasem kiedy Białoruś rozmieściła systemy rakietowe Polonez to podniósł sie krzyk. Według białoruskiego przywódcy Sojusz Północnoatlantycki dostarczył Polsce nowoczesne uzbrojenie, w tym drony bojowe. Tymczasem – jak zaznaczył – Białoruś przy swoich granicach zachodnich nie rozmieszcza wojsk chińskich, tureckich czy rosyjskich.
Zwracając się do przedstawicieli Unii Europejskiej Łukaszenka przypomniał, że cały czas mówią o prawach człowieka na Białorusi. Zadał jednocześnie pytanie: jak sama Europa traktuje uchodźców? Na przykład Polska – jak się wyraził -„nie może przetrawić” 5 tysięcy imigrantów, a Białoruś tymczasem przyjęła 160 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie prezydent Białorusi zaapelował, by wspólnie pracować nad stabilnością regionu.

Włodzimierz Pac/Mińsk, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0