Łukasz Niec wyjdzie na wolność. Sąd zgodził się wypuścić lekarza z Polski za kaucją

Łukasz Niec wyjdzie na wolność. Sąd zgodził się wypuścić lekarza z Polski za kaucją

Po trzygodzinnym posiedzeniu sąd w Detroit zgodził się w środę, aby lekarz z Polski, którego zatrzymał w styczniu urząd imigracyjny (ICE), wyszedł na wolność po wpłaceniu 10 tys. dolarów kaucji.

Łukasz Niec został aresztowany 16 stycznia w swoim domu w hrabstwie Kalamazoo w stanie Michigan. 43-latek jest pracownikiem szpitala Bronson Healthcare. Urodził się w Polsce, ale wyemigrował z rodziną do USA, kiedy miał 5 lat.

Sąd wydał zgodę, aby Niec wrócił na wolność, ale postawił szereg warunków. Zakazał mu m.in. jakiejkolwiek konsumpcji alkoholu. Zwolnienie 43-latka z aresztu powinno nastąpić w czwartek.

– Bardzo nam ulżyło. Cieszymy się, że jutro Łukasz będzie z nami. Doceniam pomoc i wsparcie, jakie otrzymaliśmy od wielu osób – mówiła w środę Iwona Niec Villaire, siostra lekarza.

Urząd imigracyjny zatrzymał Nieca z powodu problemów z prawem, jakie miał w przyszłości. W 1992 roku, jeszcze jako nastolatek, został skazany za dwa występki. W latach 1999 i 2008 został z kolei oskarżony za jazdę pod wpływem alkoholu.

– Fakt, że nie miał pan żadnych kontaktów [z policją] od tego czasu, pokazuje mi, że ma pan kontrolę. Z dowodów wynika, że od tego czasu nie był pan aresztowany za jazdę po alkoholu – powiedział sędzia Mark Jebson.

Sąd zdecydował, że 43-latek nie będzie musiał nosić obroży na kostce, ponieważ nie ma zagrożenia, że spróbuje uciec z kraju. Nadmienił też, że jeśli Niec nie stawi się na kolejnym posiedzeniu sądu, to zostanie deportowany, chyba że będzie miał bardzo dobre usprawiedliwienie.

(dr)

COMMENTS

WORDPRESS: 0