9.2 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Łódzkie: Teatr Nowy zaprasza na spektakl „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz” i „Życie po katastrofie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dwa wyjątkowe spektakle w Teatrze Nowym będzie można obejrzeć już we wrześniu.

 

„Z prochu powstałeś…” mówi o potędze duszy ludzkiej. Okazuje moc siły duchowej w obliczu upokorzeń, strachu i śmierci. To przejmująca i głęboko poruszająca historia trzech więźniów wrzuconych do piekła na ziemi. Lambert na tle ich losów, pokazuje drastyczną siłę przemocy i kompletną degradację więźniów w sytuacji absolutnie skrajnej, gdzie każda chwila, każdy oddech mógł być tym ostatnim. Po moich wizytach w obozie i podczas pisania sztuki, doszedłem do wniosku, że wiele rzeczy z Oświęcimia jest dzisiaj również aktualne – mówi Steve Lambert. – Brzezinka jest dowodem tego, że nacjonalizm, rasizm, fanatyzm, bigoteria i obojętność prowadzi do takich wydarzenia jak w Ruandzie, Bośni, Kosowie i na Bliskim Wschodzie. Wszystko to wywodzi się z tej samej nienawiści rasowej i religijnej, która pozwoliła na ludobójstwo drugiej wojny światowej. Oświęcim jest przykładem tego, co człowiek jest zdolny zrobić drugiemu człowiekowi. Jednak siła sztuki leży nie tylko w mocy tekstu, ale także w prostocie produkcji. Aktorzy mają do dyspozycji jedynie dwa elementy scenografii. Poruszający i szokujący spektakl jest zrealizowany minimalistycznie, poprzez to staje się jeszcze bardziej dramatyczny, nie sposób obejrzeć go obojętnie, bez emocji. Lambert bezkompromisowo pokazuje przerażające, dehumanizujące więźniów warunki życia, ich codzienną symetryczną rutynę: apel, marsz do pracy, praca, powrotny marsz do baraków, apel i sen oraz świat dźwięków, w których przyszło im żyć: ujadanie rozkazów, odgłosy bicia, dźwięk zbliżających się strażników, bicie dzwonu oznaczającego jedzenie. Przetrwanie mogło zależeć od rozpoznania różnych odgłosów.

 

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz jest autorką nie tylko bardzo popularną, ale również docenianą i nagradzaną. Ma na koncie literackiego Nobla, ale i np. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, rosyjską Nagrodą Literacką widzów „Wielka księga” (Moskwa, Rosja) czy Nagrodę Szanghajskich Targów Książki. Jej książki wydawane są w Ameryce, Niemczech, Japonii, Szwecji, Francji, Chinach, Wietnamie, Bułgarii, Indiach. Napisała scenariusze do 21 filmów dokumentalnych i trzy sztuki teatralne. Jej „Czarnobylska modlitwa” nie opowiada o tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, lecz o tym, jak po niej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły. Strażacy, likwidatorzy, politycy, fizycy oraz zwykli ludzie mówią, jaki ślad pozostawiła w ich życiu największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej. Każdy z nich snuje swoją historię, dzieli się odczuciami i traumatycznymi wspomnieniami, opowiada, w jaki konkretny sposób wpłynęła na ich los. Spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w reżyserii Walerego Anisienki ze scenografią Brunona Busagol’a powstał w ramach francusko-białoruskiego projektu. We wstrząsającej inscenizacji występują znakomici aktorzy białoruscy m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa.

 

Po spektaklu łódzcy widzowie będą mieć niespotykaną możliwość spytania o doświadczenia ludzi, którzy byli świadkami katastrofy w Czarnobylu i stali się inspiracją do stworzenia spektaklu. Będą szczerze i otwarcie prezentować swoje historie.

 

AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520