Łódzkie: CBA zatrzymało biznesmenów zamieszanych w aferę w Kleszczowie

Łódzkie: CBA zatrzymało biznesmenów zamieszanych w aferę w Kleszczowie

Fikcyjny obrót nieruchomością w Kleszczowie był podstawą do wyłudzenia milionów złotych przez spółki biorące udział w tej transakcji. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali troje biznesmenów.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Delegatury w Łodzi zatrzymali troje biznesmenów. Do zatrzymań doszło w Warszawie i w Legionowie. – W trakcie śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, ustalono, że podejrzani brali udział w łańcuchu fikcyjnych transakcji, służących jedynie zaniżeniu podatku kosztem Skarbu Państwa – mówi Piotr Kaczorek z CBA.

Śledczy po przeanalizowaniu dokumentacji finansowej czterech spółek oraz dokumentacji związanej z obrotem nieruchomością w Kleszczowie, doszli do wniosku, że biznesmeni próbowali wyłudzić kilka milionów złotych poprzez zwrot podatku VAT. Wartość nieruchomości przez rzeczoznawcę została wyceniona na milion złotych, przy czym w transakcjach jej wartość była sztucznie zawyżana – nawet do 24 razy w pierwszym kontrakcie tego zorganizowanego łańcucha. W pierwszej transakcji spółka kupiła tę nieruchomość za blisko 25 milionów złotych.

– W wyniku procederu, tylko w pierwszym przypadku, sprzedający nieruchomość doprowadził do uszczuplenia podatku VAT na kwotę 4,3 mln zł, a kupujący próbował jeszcze doprowadzić do zwrotu jego spółce 4,6 mln zł podatku – mówi Piotr Kaczorek. Zwrot został jednak udaremniony przez służby. Pieniądze zostały zablokowane na kontach i firma nie otrzymała przelewu. W kolejnej transakcji nieruchomość w dziwny sposób „straciła” na wartości. Kolejna spółka odkupiła ją za 7,3 miliona złotych.

Tutaj firma wyłudziła zwrot podatku ze Skarbu Państwa na poziomie 1,38 miliona złotych. Zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie usłyszą zarzuty.

AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0