Łódź nie będzie gospodarzem Expo 2022. Gliński: „Honorowa porażka”

Łódź nie będzie gospodarzem Expo 2022. Gliński: „Honorowa porażka”

Łódź nie będzie gospodarzem Expo 2022. Wystawa odbędzie się Argentynie w Buenos Aires. Jak podało Ministerstwo Rozwoju, w drugiej turze głosowania delegatów Biura Światowych Wystaw Polska otrzymała 56 głosów a Argentyna 62. Dodano, że mimo to polski rząd nie zrezygnuje z planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi.

Chodzi między innymi o budowę tunelu średnicowego łączącego dworzec Łódź Fabryczna z Dworcem Łódź Kaliska, a także Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poczta Polska zbuduje Centralny Hub Logistyczny, który jak się zakłada ma współpracować z CPK.

Oprócz Buenos Aires kontrkandydatem Łodzi było Minneapolis.

Wicepremier Piotr Gliński uznał odpadnięcie Łodzi w staraniach o zorganizowanie wystawy EXPO 2022 w Łodzi za „honorową porażkę”. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił w TVP Info, że większość przygotowywanych pod kątem EXPO inwestycji w Łodzi, zostanie zrealizowana. Wicepremier podkreślił, że rząd będzie chciał wykorzystać to doświadczenie, a Łódź będzie się rozwijała dynamicznie. „Musimy po męsku znieść porażkę, pogratulować Buenos Aires. Wygraliśmy z Ameryką, z mocarstwem światowym. Jest więc jakaś satysfakcja” – powiedział wicepremier.

W głosowaniu delegatów Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu polskie miasto uzyskało 56 głosów, o sześć mniej niż stolica Argentyny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczesn./TVP Info/mile/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0