Litwa: Restrykcyjne prawo sprzedaży alkoholu; pierwsze grzywny

Litwa: Restrykcyjne prawo sprzedaży alkoholu; pierwsze grzywny

Na Litwie – pierwsze grzywny po wejściu w życie rygorystycznych przepisów dotyczących handlu alkoholem. Od tego roku napoje alkoholowe można kupić jedynie w godzinach od 10 do 20, a w niedziele od 10 do 15. Zakaz ten nie dotyczy restauracji i barów, ale nie mogą one sprzedawać napojów alkoholowych na wynos. Policja oraz pracownicy Departamentu Kontroli Alkoholu odnotowali przypadki łamania tego przepisu. Ostatniej nocy w Wilnie wystawiono trzy mandaty za sprzedaż alkoholu po godzinie 20.

 

Właścicielowi lokalu, który zdecyduje się na sprzedaż napojów alkoholowych na wynos grozi grzywna w wysokości od 150 do 500 euro. Jeśli ponownie złamie przepisy zapłaci więcej – nawet 1500 euro.
Kary finansowe grożą też klientom. Mandat za zakup alkoholu po godzinie 20 lub po godzinie 15 w niedziele wynosi od 14 do 30 euro, a w przypadku powtórnego wykroczenia – nawet 90 euro. Napoje alkoholowe na Litwie mogą kupić tylko osoby, które ukończyły 20 rok życia, a sprzedawca może odmówić sprzedaży, jeśli nie zostanie mu okazany dokument tożsamości. Od nowego roku obowiązuje także całkowity zakaz reklamy alkoholu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/kj/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0