Lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy

Lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy

Lekarze rezydenci po spotkaniu z premier Beatą Szydło zapowiedzieli wznowienie protestu głodowego. Ich zdaniem, rządowa propozycja powołania wspólnego zespołu roboczego, który miałby pracować nad postulatami strajkujących oznacza niechęć rządu do podjęcia wiążących decyzji. 

Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek.
Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL powiedział po spotkaniu, że rząd nie przedstawił konkretnych rozwiązań. Zaznaczył, że rezydenci od kilku lat słyszą zapewnienia, że „będzie dobrze”. „My już w tym momencie nie wierzymy, musimy powiedzieć w tym momencie sprawdzam” – mówił Łukasz Jankowski. Podkreślił, że rezydenci czekają teraz na wiążące decyzje ze strony rządzących. Doktor Jankowski dodał, że jeszcze dziś zapadnie decyzja przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych, którzy obradują w Warszawie, czy dołączą do protestu głodowego.
Premier Beata Szydło poinformowała po spotkaniu z rezydentami, że zaproponowała im, by włączyli się w prace rządowe nad złożonymi przez nich postulatami i utworzenie zespołu. Do jutra rezydenci mieli podjąć decyzję w sprawie uczestnictwa w tym zespole. Premier zapowiedziała, że rząd będzie pracował nad zwiększeniem wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów i wszystkich pracowników służby zdrowia. Zadeklarowała, że jest za podwyżkami, jednak powinny one zostać wprowadzone w sposób systemowy.

Rezydenci rozpoczęli 2 października protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Domagają się oni wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, likwidacji kolejek i podwyżki wynagrodzeń. Dziś rano o 8.00 rezydenci, po tym, gdy otrzymali od pani premier zaproszenie na rozmowy, zawiesili protest.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR/B.Góra/dwi/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0