Lech i Jarosław Kaczyńscy uhonorowani nagrodą 25-lecia „Gazety Polskiej”

Lech i Jarosław Kaczyńscy uhonorowani nagrodą 25-lecia „Gazety Polskiej”

Lech i Jarosław Kaczyńscy laureatami nagrody 25-lecia „Gazety Polskiej”. Wyróżnienie zostanie wręczone we wtorek byłemu premierowi, prezesowi Prawa i Sprawiedliwości podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Nagrodę świętego Grzegorza Wielkiego miesięcznika „Nowe Państwo” otrzyma Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”. Z kolei Kluby „Gazety Polskiej” nagrodziły premiera Mateusza Morawieckiego.
W uzasadnieniu przyznania nagrody 25-lecia „Gazety Polskiej” braciom Kaczyńskim podkreślono, że ich najważniejszym dokonaniem były zmiany wewnętrzne, w tym rozmontowanie „komunistycznych i postkomunistycznych struktur”. Wskazano też na przywrócenie Polakom możliwości „realnego wyboru elementarnej sprawiedliwości”.
W sobotę Jarosław Kaczyński powiedział w radiowej Jedynce, że „dobra zmiana” to spuścizna jego brata Lecha, chociaż – jak mówił prezes PiS – często był on niedoceniany. „Nigdy nie zostałbym redaktorem tygodnika ‚Solidarność’, nie byłoby Porozumienia Centrum, a później nie moglibyśmy się odbudować bez jego pracy jako ministra sprawiedliwości, jego umiejętności wygrywania wyborów w Warszawie, w Polsce” – podkreślił Jarosław Kaczyński.
Nagroda świętego Grzegorza Wielkiego jest przyznawana za obronę prawdy w życiu publicznym. Jak tłumaczyła publicystka „Gazety Polskiej” i redaktor Telewizji Republika Dorota Kania, laureat wyróżnienia – Andrzej Gwiazda to wybitna postać polskiego życia publicznego, która nigdy nie bała się głosić odważnych stwierdzeń i stawać w obronie prawdy.
Premier Mateusz Morawiecki zostanie uhonorowany nagrodą klubów „Gazety Polskiej”. Od 2008 roku jej laureaci są wyłaniani po dyskusji w każdym z 450 klubów w Polsce i na świecie. Ich prezes Ryszard Kapuściński powiedział, że członkowie klubów mają nadzieję, że rząd premiera Morawieckiego będzie kontynuował zmiany rozpoczęte przez gabinet Beaty Szydło.
„Gazeta Polska” przyznaje nagrodę Człowieka Roku od 1995 roku. W ubiegłym roku to wyróżnienie otrzymał ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0