2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Łapiński: W ustawach dot. sądownictwa zostały zachowane te zapisy, na których zależało prezydentowi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreśla, że w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zostały zachowane te zapisy, na których zależało Andrzejowi Dudzie. Obie ustawy przeszły już przez parlament i czekają tylko na podpis prezydenta.
Krzysztof Łapiński, gość „Śniadania w Trójce” mówił, że – z jednej strony – zawierają one ważne dla prezydenta regulacje, dotyczące m.in. kryteriów przejścia sędziów w stan spoczynku, multipartyjnego wyboru sędziów do KRS oraz wprowadzenia skargi nadzwyczajnej i Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Z drugiej strony – dodał prezydencki rzecznik – w ustawach nie ma przepisów, dających nadmierne uprawnienia prokuratorowi generalnemu, czemu Andrzej Duda się sprzeciwiał.
Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent jest dobrze poinformowany o tym, co ostatecznie znalazło się ustawach. To dlatego, że -jak wskazywał- były to projekty prezydenckie, a prezydenccy ministrowie śledzili prace nad nimi w parlamencie. „Nie ma tu jakichś zaskoczeń, tak jak to było z tymi projektami lipcowymi” – dodał rzecznik prezydenta, nawiązując do poprzednich ustaw w tej sprawie, które Andrzej Duda zawetował w lipcu.
W czasie wczorajszego, wieczornego posiedzenia Senat przyjął ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Pierwsza z nich wprowadza instytucję skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki sądów, w tym te z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym mają powstać dwie nowe izby, w tym Izba Dyscyplinarna, w której mają zasiadać także ławnicy. Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić po ukończeniu 65 lat w stan spoczynku – chyba że na ich dalszą pracę zgodę wyda prezydent.
Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje natomiast między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub będzie mógł wskazać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS może zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Trójka/wczesn/md/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520