Łapiński: przy okazji zmian w sądownictwie opozycja będzie mogła pokazać, czy chce kompromisu

Łapiński: przy okazji zmian w sądownictwie opozycja będzie mogła pokazać, czy chce kompromisu

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że przy okazji zmian w sądownictwie opozycja będzie mogła pokazać, czy chce kompromisu w tej dziedzinie. W rozmowie z radiową Trójką Krzysztof Łapiński podkreślił, że w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o KRS opozycja ma zagwarantowaną możliwość zgłoszenia i wybrania sześciu sędziów. „Opozycja może albo zbojkotować, albo może się zachować trochę jak w przypadku Komisji Weryfikacyjnej – mówiono, że jest to komisja niekonstytucyjna, a dzisiaj zasiadają w niej przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL-u i Kukiz’15” – powiedział Krzysztof Łapiński.

Rzecznik prezydenta nie wykluczył, że odbędzie się jeszcze jedno spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim poświęcone reformie sądownictwa. Dodał, że jeśli wszystkie kwestie zostaną opracowane, to będzie miało ono jedynie charakter potwierdzający uzgodnienia.

Wczoraj Jarosław Kaczyński powiedział, że „jest prawie pewien”, że prezydenckie ustawy będą procedowane już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli w przyszły tygodniu.
24 lipca Andrzej Duda zawetował przygotowaną przez posłów PiS: nową ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wątpliwości prezydenta wzbudził między innymi wpływ ministra sprawiedliwości na Sąd Najwyższy. Andrzej Duda zapowiedział wówczas, że w ciągu miesiąca przygotuje własne projekty tych dwóch ustaw. Zaprezentował je 25 września, a 3 października trafiły do konsultacji. Prawo i Sprawiedliwość przekazało Andrzejowi Dudzie swoje poprawki do tych ustaw. Prezydent i prezes PiS spotykali się czterokrotnie, by uzgodnić możliwe zmiany. Podczas ostatniego z takich spotkań Andrzej Duda przekazał Jarosławowi Kaczyńskiemu na piśmie swoje uwagi do poprawek PiS. Potem rozmowy prowadzili wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oraz szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz z PiS.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podsumował również współpracę Andrzeja Dudy i rządu premier Beaty Szydło. Wczoraj minęły dwa lata od desygnowania jej na szefową Rady Ministrów. Krzysztof Łapiński powiedział, że współpraca ta współpraca była przez dwa lata bardzo dobra. Rzecznik mówił, że prezydent podpisał większość ustaw, ponieważ były wspólnym zobowiązaniem wyborczym kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. „W szczególności dotyczy to między innymi programu 500 plus, obniżenia wieku emerytalnego oraz zmian w polityce społecznej i gospodarczej” – wyliczył Krzysztof Łapiński.

We wczorajszym wywiadzie dla TVP Info, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że rząd musi zostać tak skonstruowany, żeby „dobrze się wpisywał w nową, troszkę trudniejszą sytuację”. Dodał, że premier Beata Szydło zaproponowała zmiany strukturalne w rządzie, które są – jak powiedział – „bardzo interesujące”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR3/wcześn./wg/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0