1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Krakowska partia Razem chce prezerwatyw w urzędach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Krakowscy kandydaci w wyborach samorządowych Partii Razem na konferencji prasowej podnieśli kwestię antykoncepcji w Polsce. Mówili m.in. o systemowych rozwiązaniach problemów z tym związanych, w tym o wprowadzeniu darmowych prezerwatyw, dostępnych w instytucjach publicznych.

Politycy nawiązali do dnia 26 września- to Światowy Dzień Antykoncepcji. Jakie złożyli deklaracje? Wiktoria Aleksandra Barańska, nr. 1 na liście do sejmiku w okręgu II (powiat miechowski, proszowicki, krakowski, wielicki): „Z uwagi na brak edukacji seksualnej w Polsce wiedza o różnych metodach antykoncepcji oraz liczba osób je stosujących jest niska. Rzut oka na podstawę programową do nauczania WdŻ łatwo pozwala stwierdzić, że przedmiot ten ma bardzo niewiele wspólnego z edukacją seksualną, natomiast ma dużo wspólnego z katolicką etyką seksualną. Jedyny podręcznik dopuszczony przez MEN w nauczaniu WdŻ: „Wędrując ku dorosłości” prezentuje nienaukowy punkt widzenia: „Dziewczyna powinna zdawać sobie sprawę, że więcej niż chłopiec płaci za nietrafny wybór bo nie ma równości w naturze. On jest dawcą życia “siewcą”, natomiast jej ciało “glebą”, w której wzrastało nowe życie” .

Płacimy za to jako społeczeństwo zwiększonym odsetkiem nastoletnich ciąż, niechcianymi ciążami i podziemiem aborcyjnym (wynikającym z bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej) oraz zwiększonym ryzykiem wzrostu zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. W 2017 roku PiS zlikwidował dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Chcemy świata, w którym każda ciąża jest ciążą chcianą. W którym ludzie sami podejmują decyzję o tym, kiedy są gotowi i chcą założyć rodzinę. W którym seks nie jest doświadczeniem kojarzącym się głównie ze strachem o ciążę czy chorobę. Dlatego chcemy jako Razem by państwo i samorząd zapewniały rzetelną wiedzę o antykoncepcji i łatwy dostęp do poszczególnych metod antykoncepcji. Barbara Grobler, nr 1 na liście Partii Razem do sejmiku w okręgu III – miasto Kraków: Antykoncepcja to nie tylko sprawa prywatna, ale też kwestia polityczna. Antykoncepcja, jako sposób zapobiegania ciąży i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest częścią zdrowia seksualnego. Państwo i samorządy powinny aktywnie chronić zdrowie Polaków i Polek – niestety, wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące nie robiły tego, ulegając naciskom Kościoła Katolickiego.

Przy okazji Światowego Dnia Antykoncepcji przedstawiamy postulaty, które będziemy realizować na poziomie sejmiku wojewódzkiego: Pierwszy z nich to darmowe prezerwatywy w instytucjach publicznych – sejmik wojewódzki powinien zapewnić finansowanie dla udostępniania prezerwatyw w instytucjach publicznych i samorządowych takich jak szkoły czy placówki ochrony zdrowia. Drugi postulat to tworzenie placówek konsultacyjnych, które mogłyby prowadzić dyżury dla osób zainteresowanych tematami związanymi z edukacją seksualną. I w końcu kampanie społeczne dot. profilaktyki nastoletnich ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji i zdrowia seksualnego . Oraz dofinansowanie dla tworzenia materiałów edukacyjnych na te tematy. Z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji nie tylko prezentujemy nasze postulaty, ale też rozdajemy prezerwatywy.

Prezerwatywa jest rozpoznawalnym przez wszystkich symbolem antykoncepcji. W Polsce jednak wciąż można usłyszeć mity na jej temat, rozpowszechniane przez środowiska ultrakatolickie (np. O tym, że prezerwatywa nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, bo ma malutkie “pory” przez które przedostają się wirusy i bakterie).Tymczasem prezerwatywa jest jednym z najbardziej popularnych, powszechnych i – jeśli właściwie stosowana – skutecznych metod antykoncepcji oraz środków ochrony przed wirusem HIV.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520