6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Kraków żyje już Światowymi Dniami Młodzieży

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kraków powoli wypełnia się gośćmi na Światowe Dni Młodzieży. Setki osób zjeżdżają do Małopolski na rozpoczynające się jutro spotkanie młodych katolików z całego świata. Jego głównym punktem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Na krakowskim dworcu przez cały dzień widać liczne grupy młodzieży z plecakami i flagami. Wiele grup jest także w centrum miasta, m.in. na Rynku Głównym, gdzie trwają już koncerty i katechezy. W całym Krakowie na ulicach widać wiele grup z Brazylii, Chile, a także młodzież z Australii.
Do Krakowa zmierzają z całej Polski i zagranicy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Na Dworcu Centralnym w Warszawie można ich spotkać z narodowymi flagami oraz instrumentami. Podróżni mogą korzystać ze specjalnych pociągów dla wiernych. W ciągu godziny mogą skorzystać nawet z 3-4 bezpośrednich połączeń.


Przejechać można Tanimi Liniami Kolejowymi, Intercity oraz pociągami Pendolino. Czas podróży waha się od nieco ponad 2 godzin do ponad 4. Wierni tłumaczą, że jadą na ŚDM z różnych powodów. Część jedzie pomodlić się za niewierzących, cześć podziękować za dotychczasowe łaski. Jeszcze inni chcą spędzić czas w towarzystwie rówieśników z całego świata.
Na zamówienie diecezji przygotowano 43 pociągi specjalne, które przewiozą ponad 20 tysięcy osób. Podróżujący indywidualnie mogą natomiast korzystać z pociągów, które można znaleźć w rozkładzie jazdy.


Z Warszawy wyruszyło też 180 uczestników Światowego Kongresu Młodzieży Polonijnej.Dyrektor Biura Kongresu Młodzieży Polonijnej Łukasz Brodzik powiedział, że w grupie pielgrzymów są młodzi ludzie z dwudziestu krajów świata, między innymi z Niemiec, Rosji, Belgii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Najliczniejsza jest grupa ze Wschodu. Młodzi ludzie wzięli udział w pierwszym Kongresie Młodzieży Polonijnej, który od 17 do 20 lipca odbywał się w Warszawie. Później uczestniczyli w Dniach w Diecezjach.
Nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM będzie czuwać 17 tysięcy policjantów. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji tłumaczy, że funkcjonariusze w tym czasie będą czuwać nad przebiegiem spotkania młodzieży z papieżem, ale także będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu i turystów.


„W samym Krakowie będzie to dodatkowych 12 tysięcy funkcjonariuszy policji, ale do tego trzeba dodać policjantów, którzy na co dzień będą wypełniać swoje ustawowe zadania jak przyjmowanie zgłoszeń czy reagowanie na interwencje” – podkreśla Mariusz Ciarka.
Rzecznik Komendy Głównej Policji zaznacza, że dodatkowe patrole policji są także w portach lotniczych w Krakowie-Balicach i Katowicach-Pyrzowicach i innych lotniskach w kraju.
„Praktycznie na każdym lotnisku w Polsce została zwiększona obsada etatowa funkcjonariuszy policji, którzy będą pełnić służbę patrolową zarówno w patrolach oznakowanycvh jak i również nieumundurowanych, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo” – podkreśla Mariusz Ciarka.
Do pełnej mobilizacji przed Światowymi Dniami Młodzieży wezwał małopolskich komendantów Mariusz Błaszczak. Minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się w Wieliczce z policyjnymi dowódcami, uczestniczącymi w zabezpieczeniu ŚDM i pielgrzymki papieża Franciszka.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie ma informacji o konkretnym niebezpieczeństwie, ale zaapelował, aby nie lekceważyć żadnych sygnałów o zagrożeniu.
W czasie Światowych Dni Młodzieży nad bezpieczeństwem pielgrzymów z całego świata czuwać będzie także kilka tysięcy strażaków. Starszy kapitan Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla, że funkcjonariusze pracują już od dawna. W ramach przygotowań do ŚDM strażacy skontrolowali prawie 2000 obiektów, w tym bazy noclegowe i pola namiotowe.
„Jest wszystko sprawdzone – pielgrzymi mogą tutaj przybywać bezpiecznie” – zapewnia Woźniak precyzując, że były to kontrole pod kątem ewakuacji, drożności i przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej. Podczas Światowych Dni Młodzieży strażaków zawodowych, wspierać będą koledzy z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jak zapewnia Sebastian Woźniak będą wszędzie tam, gdzie będzie Ojciec Święty i gdzie będą większe zgromadzenia ludzi.

Światowe Dni Młodzieży to także wielkie wydarzenie medialne. Prawie 5700 dziennikarzy ze świata akredytowało się na święto młodzieży. Zainteresowanie mediów spotkaniem papieża Franciszka z młodymi i pielgrzymką Ojca Świętego do Polski było ogromne – mówi Aneta Tyszkiewicz, szefowa Biura Akredytacji w Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Trzy i pół tysiąca akredytowanych dziennikarzy to Polacy, reszta to media zagraniczne z 80 krajów takich jak Uganda, Brazylia, Argentyna czy Japonia” – precyzuje Aneta Tyszkiewicz.
ŚDM to również okazja do promocji Polski. Premier Beata Szydło otworzyła dziś w Krakowie Pawilon Polski. Miejsce, gdzie można zobaczyć polskie wynalazki i spróbować polskich produktów, ustawione jest pod Wawelem. Beata Szydło mówiła, że Pawilon jest po to, by pochwalić się Polską młodą, nowoczesną i pomysłową.
„Chcemy, żeby Ci ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj z całego świata znaleźli chwilę czasu, przyszli do tego pawilonu, zobaczyli tę nowoczesną Polskę, żeby się nią zachwycili” – mówiła premier.
Bartłomiej Pawlak prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zaznacza, że pielgrzymi, którzy odwiedzą Pawilon Polski zobaczą film Tomasza Bagińskiego, innowacyjne rozwiązania polskich naukowców i studentów. Odwiedzający będą mogli spróbować także polskich produktów: jabłek, marchewek, soków jabłkowych, kabanosów i jogurtów.
Pawilon Polski będzie można zwiedzać codziennie od 25 do 31 lipca. Od godziny 9.00 do 22.00. W strefie relaksu obok pawilonu codziennie będą się odbywać koncerty.

IAR/łp/dj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520