Kraków: W sondażu prezydenckim Gibała wygrywa z Majchrowskim

Kraków: W sondażu prezydenckim Gibała wygrywa z Majchrowskim

Portal 300Polityka przedstawił wyniki sondażu prezydenckiego dla Krakowa. Faworytem jest cały czas urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, który wygrywa w większości różnych konfiguracji. Po raz pierwszy w jednak pojawia się sondaż, w którym Jacek Majchrowski przegrywa z Łukaszem Gibałą, liderem stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

Sondaż zleciło jedno z ugrupowań na wewnętrzny użytek. Ankietę przeprowadził ośrodek Kantar Millward Brown. Sondażownia potwierdziła portalowi 300Polityka, że rzeczywiście przeprowadziła sondaż prezydencki dla Krakowa. Wyniki dla pierwszej tury nie są wielce zaskakujące i pokazują dotychczasowe trendy. Jacek Majchrowski wygrywa z poparciem 27 procent. Tuż za nim jest kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann z wynikiem 25 proc. Trzecie miejsce przypada Łukaszowi Gibale, liderowi Logicznej Alternatywy – 15 proc. Bardzo słaby wynik notuje kandydat Platformy Obywatelskiej.

 

Poseł Bogusław Sonik uzyskał raptem 7 proc. głosów poparcia. Lepsze wyniki zdecydowanie uzyskiwał w sondażach, w tym tych zlecanych przez „Gazetę Krakowską”, senator Bogdan Klich, który również jest brany pod uwagę, jako kandydat PO na prezydenta Krakowa. Dalsze miejsca w sondażu Kantar Millward Brown zajęli Konrad Berkowicz (Partia Wolność, 6 proc.), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna, 6 proc.), Tomasz Leśniak (ruchy miejskie/Partia Razem, 4 proc.), Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15, 4 proc.). 6 proc. ankietowanych nie wskazało swojego kandydata. Ciekawie rozkładają się wyniki dla drugiej tury. W tej Jacek Majchrowski zdecydowanie wygrywa już z kandydatką PiS stosunkiem 56 do 40. Widać tutaj więc antypisowską koalicję. Urzędujący prezydent wyraźnie wygrałby też z Bogusławem Sonikiem, choć tu różnica jest mniejsza – 52 do 39.

 

Przy kandydatce PiS niezdecydowanych jest 4 proc., a przy kandydacie PO 9 proc. Najciekawszy jest jednak wynik sondażu dla wariantu, w którym Jacek Majchrowski w drugiej turze zmierzyłby się z Łukaszem Gibałą. Były poseł PO i Twojego Ruchu wygrałby stosunkiem 48 do 45. W tej sytuacji niezdecydowanych byłoby 7 proc. Sondaż został przeprowadzony w dniach 16-19 sierpnia. Nie podano liczby ankietowanych oraz metody sondażowej.

 

aip

na fot. Łukasz Gibała

COMMENTS

WORDPRESS: 0