Kraków. Przybędzie 38 ekologicznych autobusów

Kraków. Przybędzie 38 ekologicznych autobusów

Zarząd MPK w Krakowie i przedstawiciele konsorcjum firm Solaris Bus&Coach i Millenium Leasing, w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, podpisali umowę na dostawę 38 nowych przegubowych autobusów w formie leasingu finansowego.

– Nowe autobusy, które zostaną dostarczone do Krakowa, będą spełniać najwyższe normy środowiskowe i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście. Według naszych założeń, we wrześniu 2018 roku Kraków będzie miał 100 proc. taboru ekologicznego – powiedział Jacek Majchrowski. Zwycięskie konsorcjum za dostarczenie nowych autobusów zaproponowało kwotę ponad 75 mln zł brutto. Od momentu podpisania umowy producent będzie miał siedem miesięcy na realizację zamówienia do Krakowa. To oznacza, że krakowianie i turyści z nowych autobusów będą mogli korzystać już w czerwcu przyszłego roku.

 

Każdy z 38 nowych autobusów będzie wyposażony w silnik spełniający najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6. Pojazdy będą posiadać klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. W środku znajdą się także porty USB do ładowania smartfonów. Jeszcze w tym roku MPK SA planuje rozstrzygnąć przetargi na dostawę ponad 100 kolejnych autobusów, w tym 12 autobusów hybrydowych. Dzięki temu już w przyszłym roku z ulic Krakowa znikną wszystkie autobusy z silnikami poniżej normy Euro 5.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0