-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Konstytucjonalista o rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– Parlament Europejski udzieli w środę lekkiej reprymendy polskim władzom za kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wskaże też konkretne kroki w celu unormowania sytuacji w sporze o TK mówi Agencji Informacyjnej Polska Press prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Parlament Europejski udzieli w środę lekkiej reprymendy polskim władzom za kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wskaże też konkretne kroki w celu unormowania sytuacji w sporze o TK – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Zapowiadana rezolucja PE ma nawiązywać do niedawnej  opinii Komisji Weneckiej. O jej ostatecznym kształcie zadecydują przedstawiciele wszystkich grup politycznych. Media podają, że szefowie frakcji politycznych wPE są już dogadani co do poparcia rezolucji, przeciwni są jedynie europejscy konserwatyści, do których należy PiS.
Jaki może być ostateczny kształt rezolucji i co może ona zawierać? – Parlament Europejski składa się z bardzo różnych grup interesu. Eurodeputowani reprezentują całą ludność Unii Europejskiej i jakikolwiek radykalizm pewnie będzie wykluczony. Natomiast spodziewam się lekkiej reprymendy ze wskazaniem tych kroków, które należy podjąć, aby unormować sytuację w Polsce – mówi znany konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

– Trudno powiedzieć w jakim kierunku pójdą działania Jarosława Kaczyńskiego PiS. W każdym razie ten kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zupełnie niepotrzebny zarówno dla opozycji jak i dla obecnej władzy. Co więcej, czas działa na niekorzyść Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ problem wokół TK będzie się przedłużał i coraz bardziej będzie działał na korzyść opozycji – dodaje prof. Chmaj.

W połowie marca Komisja Wenecka (organ doradczy Rady Europy) przyjęła opinię na temat sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że „osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”. W styczniu KE wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury ochrony państwa prawa, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału nie zagraża zasadom praworządności.
MSZ zamierza delegować nowe osoby z Polski jako członków Komisji Weneckiej.Z końcem kwietnia kończy się kadencja byłej premier Hanny Suchockiej i już wiadomo, że zastąpi ją ktoś inny.
Warto przypomnieć, że 19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Klub PiS wcześniej złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października, przez poprzedni Sejm. Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

W grudniu 2015 (dokładnie 3 grudnia) TK uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją, gdyż w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu. Wybór pozostałej trójki – w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie – był z nią zgodny. Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim. 9 marca TK stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520