2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Konkurs historyczny „Milenium na uchodźstwie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs historyczny „Milenium na uchodźstwie” – skierowany do uczniów poza granicami Polski.

 

Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i nauczycieli języka polskiego, historii oraz kultury polskiej, uczących się i nauczających w placówkach oświatowych poza granicami kraju, do przygotowania prac na podstawie dokumentacji dotyczącej obchodów „Milenium” właśnie poza granicami Polski.
Pomysłodawcą konkursu jest senator PiS, historyk, profesor Jan Żaryn, który kilka kilka lat temu prowadził badania nad przebiegiem uroczystości milenijnych polskiej emigracji. Profesor wyjaśnia, że temat jest w bardzo nikłym stopniu zbadany, choć uroczystości były bardzo bogate, odbywały się na całym świecie, wszędzie tam, gdzie było „choć kilku Polaków”. Wraz z miejscowymi duchownymi, a nawet władzami lokalnymi tworzono komitety, które zorganizowały uroczystości.
Dlatego w ramach konkursu młodzież, która chce wziąć w nim udział, ma przede wszystkim dotrzeć do świadków i świadectw tamtych wydarzeń – mówi Olga Tumińska z IPN.
Prace konkursowe „grupy młodszej” – uczniowie w wieku 7-11 lat – mają mieć formę pracy plastycznej, zaś „grupy starszej” ( 12-18 lat ) mają mieć formę filmu lub prezentacji multimedialnej.
Olga Tumińska wyjaśnia, że organizatorom konkursu zależy przede wszystkim na tym, by młodzież odnalazła świadków wydarzeń sprzed 50 lat oraz oryginalne dokumenty. Chodzi o odnalezienie archiwów parafii, szkół, organizacji czy prywatnych zbiorów, poznanie świadków i nagranie ich wspomnień, w końcu opracowanie zebranych materiałów.
A profesor Jan Żaryn liczy, że ten konkurs będzie miał dwa efekty, po pierwsze edukacyjny; młodzież poza wydarzenia sprzed 50 lat i zarazem pozna część historii Polski, po drugie- uda się młodzieży dotrzeć do wiedzy źródłowej, czyli świadków tamtych wydarzeń.
Informacje na temat regulaminu konkursu i zasad zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej – ipn.gov.pl

Witold Banach, Fot. Ludwik Przybyła

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520