3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Koncert galowy projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w jedenastu najlepszych salach koncertowych w Polsce zabrzmiały polskie utwory powstałe od 1918 roku do dzisiaj. Jedenaście koncertów zaplanowano także za granicą.

Występy są uroczystym zwieńczeniem projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”. Podczas Koncertu Galowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślał, że to największy projekt muzyczny wolnej Polski. „Ta muzyka rozbrzmiewa dziś na 22 estradach świata: od Melbourne do Nowego Jorku, od Krakowa do Gdańska. Z wielką więc dumą mogę powiedzieć, że w świętowanie rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości włączył się cały muzyczny świat” – powiedział Piotr Gliński. Dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy podkreślał, że to przedsięwzięcie wyjątkowe i bez precedensu w skali międzynarodowej, a jego podstawą było wybranie, nagranie i wydanie stu arcydzieł polskiej literatury muzycznej z ostatnich stu lat. Podczas Koncertu Galowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie zaprezentowane zostały kompozycje „Beatus Vir op. 38” Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego. Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski podkreślał, że to dzieła wielkich kompozytorów i Polaków, ludzi którzy uczynili polską kulturę wielką.
Pierwszy z jedenastu koncertów w Polsce odbył się w Filharmonii imienia Karola Szymanowskiego w Krakowie, a kolejne w Katowicach, Białymstoku, Olsztynie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Z kolei za granicą polska muzyka w Święto Niepodległości rozbrzmiewa w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Mediolanie, Wiedniu, Kopenhadze, Tokio, Melbourne, we Frankfurcie nad Menem i Lwowie. Wiele koncertów będzie można wysłuchać w radiowej Dwójce, która je rejestruje, transmituje i retransmituje. W projekt od początku zaangażowane było Polskie Radio udostępniając swoje nagrania archiwalne i cztery zespoły do wykonania nowych nagrań: Polską Orkiestrę Radiową, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Kameralną Amadeus.
Program Drugi Polskiego Radia jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520