Koncern Google nie zgadza się z zarzutami Komisji Europejskiej i karą w wys. 2 miliardów 400 milionów euro

Koncern Google nie zgadza się z zarzutami Komisji Europejskiej i karą w wys. 2 miliardów 400 milionów euro

Koncern Google nie zgadza się z zarzutami Komisji Europejskiej. Ta nałożyła na koncern karę w wysokości 2 miliardów 400 milionów euro.. To najwyższa kara w historii postępowań antymonopolowych.

Chodzi o nadużywanie monopolistycznej pozycji na rynku. Bruksela zarzuciła firmie bezprawne faworyzowanie produktu Google – własnej porównywarki cenowej.

Według unijnych ekspertów, koncern fałszował wyniki zapytań dotyczących konkretnych towarów oraz usług, umieszczał swoich partnerów handlowych wysoko w wynikach wyszukiwania, zaniżając miejsce konkurentów, lub wręcz blokując ich w przeglądarce.

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Google wprowadził wiele innowacyjnych produktów i usług, ale z biegiem lat zaczął też nadużywać pozycji na rynku. „Postępowanie spółki Google jest nielegalne w świetle unijnych zasad ochrony konkurencji. Taki sposób postępowania odbiera innym firmom możliwość konkurowania w oparciu o zalety, czy wprowadzania innowacji. A co najważniejsze odbiera europejskim konsumentom możliwość faktycznego porównywania usług i pełnego korzystania innowacji” – powiedziała unijna komisarz. Dodała, że antymonopolowe reguły dotyczą wszystkich firm, które działają na europejskim rynku, bez względu na to gdzie mają siedzibę.

„Nie zgadzamy się z ogłoszonymi wnioskami” – napisał wiceprezes Google’a Kent Walker. Dodał, że firma przeanalizuje szczegółowo decyzję Komisji i rozważy odwołanie się od niej. Amerykańska firma oczekuje, że będzie mogła przedstawić swoje argumenty. W oświadczeniu czytamy, że system zakupów w internecie i wyświetlania wyników w przeglądarce pozwala na łączenie użytkowników z firmami. Zdaniem koncernu Google, Komisja nie docenia wartości takich szybkich i łatwych połączeń.

Dochodzenie w tej sprawie Komisja Europejska prowadziła od 2008 roku. Dwa lata temu przedstawiła formalne zarzuty. Teraz Bruksela poinformowała, że dała firmie Google 90 dni na zaprzestanie bezprawnych praktyk.

 

IAR PR

COMMENTS

WORDPRESS: 0