Komisja Europejska nie zmienia stanowiska i podtrzymuje zastrzeżenia dotyczące praworządności i reform sądownictwa w Polsce

Komisja Europejska nie zmienia stanowiska i podtrzymuje zastrzeżenia dotyczące praworządności i reform sądownictwa w Polsce

Komisja Europejska nie zmienia stanowiska i podtrzymuje zastrzeżenia dotyczące praworządności i reform sądownictwa w Polsce. Unijny komisarz do spraw budżetu twierdzi, że Bruksela ma dobrze umotywowane argumenty. Guenther Oettinger był dziś pytany o wczorajsze spotkanie szefa Komisji Jean-Claude’a Junckera z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Unijny komisarz poinformował, że dziś, na posiedzeniu Komisji, jej przewodniczący zrelacjonował wczorajszą kolację z szefem polskiego rządu. Powiedział, że rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane w przyszłym miesiącu i będzie je prowadził wiceprzewodniczący Frans Timmermans. „Zadaniem Komisji Europejskiej jest utrzymanie dialogu z Polską i przekonanie jej do naszych dobrze uzasadnionych argumentów” – dodał unijny komisarz. Do swoich argumentów zamierza też przekonywać Polska. Premier Mateusz Morawiecki mówił wczoraj po spotkaniu, że przedstawił szefowi Komisji uzasadnienie reform w wymiarze sprawiedliwości. „Nasze intencje służą temu, żeby ten system był sprawniejszy, bardziej sprawiedliwy, bardziej obiektywny” – podkreślił szef polskiego rządu.
Kolejne spotkanie szefa Komisji z polskim premierem poświęcone tej sprawie ma odbyć się pod koniec przyszłego miesiąca, przy okazji unijnego szczytu dotyczącego nowego budżetu Wspólnoty po 2020 roku.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0