2.9 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Kolejne pozwy za sugerowanie polskiego sprawstwa w Holokauście

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dwa kolejne pozwy przeciwko BBC oraz dziennikowi „Le Parisien” sugerującym polskie sprawstwo w procesie Holokaustu podczas II wojny światowej złożono w tym tygodniu z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia. Rozpatrzy je Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

W styczniu br. na stronie internetowej BBC, pojawił się artykuł „Beware hate speech, says Auschwitz Holocaust survivor” autorstwa Allana Little, w którym znajduje się opinia, że Holokaust nie był jedynie niemieckim przedsięwzięciem, a wymagał aktywnej kolaboracji ze strony norweskich urzędników, francuskiej policji, polskich maszynistów czy ukraińskich bojówek paramilitarnych. – Oskarżanie polskich maszynistów o współudział w Holokauście za to, że prowadzili pociągi do obozów koncentracyjnych jest nieporozumieniem. Przymus lub zagrożenie życia nie może być nazywane kolaboracją – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

Po interwencji instytucji tekst został zmieniony, jednak proces o naruszenie dóbr osobistych postanowili wytoczyć brytyjskiemu nadawcy Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz Zbigniew Nowiński. Żądają zamieszczenia przeprosin na stronie internetowej BBC oraz wpłaty 30 tys. zł. na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich.

Druga sprawa związana jest z artykułem, który ukazał się na łamach francuskiego dziennika „Le Parisien” z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Zostało on tam określony „camp nazi polonais”, czyli polsko-nazistowski obóz. Przeciwko temu zwrotowi zaprotestował Bogdan Bartnikowski, który był w Auschwitz więźniem – zażądał on usunięcia sformułowania i przeprosin. Bartnikowski, były wojskowy, poetą i pisarz jako dziecko był łącznikiem oddziałów powstańczych, w sierpniu 1944 roku trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do Auschwitz-Birkenau, gdzie więziony był do stycznia 1945 roku.

Oba pozwy rozpatrzy Sąd Okręgowy w Warszawie. – Podawanie nieprawdziwych informacji na temat Holokaustu narusza dobra osobiste wielu osób i społeczności, które są stawiane w roli oprawców. Droga sądowa to najskuteczniejsza metodą obrony dobrego imienia Polaków wobec nierzetelnych mediów – komentuje prowadzący sprawy mec. Artur Wdowczyk. To kolejna sprawa przeciwko mediom zagranicznym zainicjowana przez Redutę Dobrego Imienia. W maju br. złożony został pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi „El Pais”.

 

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520